استاندار خوزستان: سهمیه آب غدیر آبادان افزایش یافتغلامرضا شریعتی پنجشنبه پس از پایان جلسه بررسی وضعیت آب شرب شهرستان آبادان در فرمانداری آبادان در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: سهیمه آب غدیر آبادان از ۷۰ هزار متر مکعب در شبانه روز در ابتدای خرداد، اکنون به ۹۵ هزار متر مکعب در روز افزایش یافت.
وی افزود: متاسفانه بدلیل افزایش شوری آب بهمنشیر از هفت هزار به ۱۱هزار میکروموس بر متر مکعب این افزایش سهمیه آب آبادان از طرح غدیر خیلی در میزان شوری آب شرب مردم تاثیرگذار نبود.
شریعتی از احداث خط انتقال آب هزار طرح غدیر به منظور تامین آب شهرهای چوئبده و اروندکنار و مناطق جمشیدآباد و ذوالفقاری تا یک ماه آینده خبر داد و گفت: اصلاح و تامین ایستگاه و خط انتقال آب ایستگاه شهید کشتکار به طول ۱۲٫۵ کیلومتر بدلیل فرسودگی از روز شنبه با تامین اعتبار ۵۰درصد از استانداری و ۵۰درصد از سوی سازمان منطقه آزاد اروند اجرایی می شود.
شریعتی اظهار داشت:همچنین از روز شنبه ۲۵ تانکر وظیفه انتقال آب حیات به روستاهای آبادان را انجام می دهند تا به صورت موقت مشکل آب روستاها برطرف شود.
وی افزود: قرار شد ۱۵هزار متر مکعب آب حیات در شبانه روز به پالایشگاه آبادان تحویل شود تا آب مورد نیاز منازل کارکنان این واحد صنعتی تامین شود.
استاندار خوزستان به پیشرفت ۹۵درصدی احداث خط دوم آب غدیر به شهرستان های آبادان و خرمشهر اشاره کرد و گفت:با تکمیل این خط تا تیرماه آب شرب آبادان، خرمشهر و شادگان از آب غدیر تامین می شود و نیازی به برداشت آب از رودخانه بهنشیر نخواهیم داشت و آب این شهرستانها به سطح پایدار خواهد رسید.
*** ایستگاه های برداشت آب نیشکر ۱۰ ساعت تعطیل می شود
استاندار خوزستان گفت: به منظور تامین آب کشاورزی شهرستان های پایین دست کارون دستور دادیم ایستگاه های پمپاژ آب هفت شرکت توسعه نیشکر به مدت ۱۰ ساعت در شبانه روز در مدار خارج شود.
وی افزود:به این ترتیب میزان آب بیشتری به شهرستان های پایین دست کارون خواهد رسید که با انتقال این آب به رودخانه بهمنشیر هم آب کشاورزی نخلستان های آبادان تامین و هم بخشی از آب شرب شهرستان آبادان تامین خواهد شد.
شریعتی به احداث بند خاکی در مادر بر روی رودخانه کارون به منظور جلوگیری از پیش روی آب شور دریا در رودخانه اشاره کرد و اظهار داشت:این بند خاکی در مدت سه هفته تکمیل و از نفوذ آب دریا جلوگیری می شود.
وی گفت: هدف دولت خدمتگذار انتقال آب شرب با کیفیت ۶۰۰ میکروموس از آب رودخانه دز در مدت زمان سه سال به ۲۵ شهر و یک هزار و ۶۰۹روستا در قالب طرح انتقال آب غدیر است.
وی افزود:بیش از ۳۵۰ کیلومتر لوله ۲ هزار و ۲ هزارو ۴۰۰ و ایستگاه های پمپاژ این طرح خریداری شده و بتدریج نصب خواهد شد.
شریعتی گفت:خط دوم انتقال آب به اهواز نیز در سال ۹۷ انجام خواهید داد و بعد از آن خط انتقال آب شوش اجرا خواهد شد.
۳۰۱۵/۶۰۰۲انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *