استاندار قزوین: سیاسی کردن صنعت فایده ای به حال هیچ کس نداردبه گزارش ایرنا،عبدالمحمد زاهدی روز یکشنبه در دیدار با اعضای خانه کارگر قزوین افزود: متاسفانه حضور چهره های سیاسی در صنعت به ضرر واحدهای تولیدی خواهد شد.
وی در ادامه با اشاره به لزوم حل مشکلات واحدهای تولیدی با هدف رونق اقتصادی و حل مسایل جامعه کارگری،گفت: برای حل این مشکلات بیشتر به مساله کمبود نقدینگی پرداخته می شود که پرداختن به آن به تنهایی برای رفع معضل های پیش روی تولید کافی نیست.
استاندار قزوین با بیان اینکه نقش کارگران در تولید و اقتصاد جامعه برکسی پوشیده نیست و باید از زحمات این قشر تلاشگر قدردانی کنیم، گفت: بخش قابل توجهی از صنعت استان و کشور فرسوده است و پس از سال ۵۰ که صنعتی شدن را شروع کردیم به فکر بازسازی و نوسازی این واحدها نبودیم.
استاندار قزوین ادامه داد: وقتی کالای داخلی نتواند با کالای خارجی رقابت کند به دنبال آن قاچاق و مشکلات دیگر ایجاد می شود و تا زمانی که نتوانیم به لحاظ کیفیت و قیمت با کالاهای خارجی رقابت کنیم با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد.
زاهدی همچنین افزود: چون سیستم تولید داخلی حساب شده عمل نمی کند هزینه های سرباری آن افزایش یافته و کالای تولیدی داخلی نمی تواند با کالاهای خارجی رقابت کند.
استاندار قزوین اضافه کرد: فناوری قدیمی دیگر جوابگوی نیازهای امروز نیست و موجب می شود بسیاری از واحدهای تولیدی در چرخه رقابت ها از میان بروند و در نتیجه کارگران این واحدها بیکار و خانه نشین شوند.
زاهدی اظهار کرد: مدیریت نامناسب در صنایع نیز یکی از مشکلات واحدهای تولیدی است که البته به تخصص و سواد وابستگی چندانی ندارد بلکه با توانایی فرد مدیر برای مدیریت و احیای کارخانه باز می گردد.
استاندار قزوین با بیان اینکه باید به واحدهای تولید پویا کمک بیشتری کنیم تا کار خود رونق ببخشند، تصریح کرد: باید بیشتر سرمایه ثابت را به طرح های توسعه اعطا کنیم چون نمی توان واحدهای در حال احتضار را با نفس مصنوعی و ایجاد هزینه برای دولت و کشور زنده نگه داشت.
زاهدی اضافه کرد: در حال رده بندی واحدهای تولیدی و شناسایی مشکلات واحدهای تولیدی هستیم تا بتوانیم مشکلات آنها را حل کنیم که این مساله می تواند خیلی از نیازهای جامعه کارگری استان را نیز پاسخ دهد.
وی افزود: برخی از واحدهای تولیدی استان نیز مشکلات بسیار پیچیده ای دارند که نمی توان در کوتاه مدت برای حل آنها اقدم کرد.
استاندار قزوین همچنین گفت: برای حل مشکلات بیمه و درمان کارگران استان با مدیران درمان استان جلسه ای برگزار می کنیم و در خصوص حقوق بازنشستگان نیز اقدام می کنیم.

**حل مشکلات کارگران استان در دستور کار مسئولان قرار گیرد
دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین نیز در این نشست گفت: امیدواریم با همکاری با مسئولان استان بتوانیم بخشی از مشکلات کارگران را حل کنیم.
عیدعلی کریمی افزود: مسایل درمانی، حقوق بازنشستگان ،جلوگیری از فشار به سازمان تامین اجتماعی،رسیدگی بهتر به وضعیت ۶۷ هزار بازنشسته این سازمان، نظارت بر وام های تسهیلاتی اعطا شده به واحدهای تولیدی،جلوگیری از تعدیل نیروها،حفظ امنیت شغلی کارگران،رفع معضل بیکاری ،کاهش فاصله طبقاتی میان کارگر و کارفرما،جلوگیری از واردات بی رویه از جمله درخواست های این قشر است که امیدواریم شاهد توجه به آنها باشیم.
در ادامه این نشست سایر اعضای خانه کارگر گزارشی از وضعیت کارگران استان، مشکلات و درخواست های این قشر ارائه کردند.
بالای ۶۰ درصد جمعیت استان را جامعه کارگری تشکیل می دهند.
هم اکنون ۵۰ واحد تولیدی مشکل دار با حدود پنج هزار کارگر در استان قزوین وجود دارد.
در کنار جمعیت کارگران فعلی، ۷۲ هزار بازنشسته کارگری نیز در استان قزوین زندگی می کنند.
۶۱۰۱*۳۰۱۳
خبرنگار: هادی درزی رامندی**انتشار دهنده: رضا اولادیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *