بخشی از نیاز برق یزد با مدیریت مصرف، رفع می شودبه گزارش ایرنا ، ابوالفضل اسدی شنبه شب در جمع مدیران عامل نیروگاههای دولتی و خصوصی استان یزد که به منظور برنامه ریزی برای آمادگی حداکثری تولید در زمان پیک برق در هتل زنبق تشکیل شده بود گفت: سال گذشته پیک بار استان ۵۵ هزار و ۴۴۲ مگاوات بوده که امسال پیش بینی می شود این میزان با پنج درصد رشد به ۵۸ هزار و ۲۱۵ مگاوات برسد.
وی با بیان اینکه سال گذشته میزان تولید نیروگاه آبی کشور ۹ هزار و ۳۰۰ مگاوات بود افزود: این میزان امسال پنج هزار و ۳۰۰ مگاوات بوده که چهار مگاوات کاهش نشان می دهد؛ ضمن آنکه ۲ هزار و ۸۰۰ مگاوات نیز رشد مصرف خواهیم داشت.
مدیرعامل شرکت تولید برق یزد ، میزان ظرفیت نیروگاهی استان را ۲هزار و ۶۹۰ مگاوات اعلام و اضافه کرد: یکهزار و ۶۰۰ مگاوات نیز یا اضافه شده و یا بزودی اضافه خواهد شد.
اسدی خاطرنشان کرد: از پنج هزار و ۵۰۰ مگاوات کمبود برق ، ۲هزار مگاوات به عنوان سهم شرکتهای توزیع مدیریت برق ، ۲هزار مگاوات سهم صنایع بزرگ و تبادل برون مرزی و مابقی سهم مدیریت مردم در مصرف در نظر گرفته شده است.
وی تأمین و ذخیره سازی مناسب سوخت مایع نیروگاهها و برنامه ریزی لازم برای تعمیرات میان دوره ای و اساسی مولدها را از جمله برنامه های امسال اعلام کرد و گفت: امیدواریم امسال با همراهی مردم و تلاش نیروگاهها شاهد گذر موفق از پیک بار برق امسال باشیم.
درباره مصرف گاز به عنوان یک سوخت پاک در نیروگاههای اصلی استان تصریح کرد: هم اکنون مصرف این نوع سوخت در نیروگاه سیکل ترکیبی استان ۹۵۴ میلیون مترمکعب ، نیروگاه شیرکوه ۵۲۷ میلیون مترمکعب و در نیروگاه تابان ۴۱۷ میلیون مترمکعب بوده که هم در صرفه جویی انرژی و هم در درآمد این نیروگاهها موثر بوده است.
در ادامه این جلسه عضو هیات مدیره شرکتهای تولید برق ایران هم گفت: ۶۰ درصد انرژی الکتریک نیروگاهی کشور توسط نیروگاهها بخش خصوصی تأمین می شود.
محمدعلی وحدتی افزود: نیروگاههای استان باید برای کمک به یکدیگر و کاهش ضریب خاموشی ها برای ایجاد انبار مشترک قطعات برای سرعت بخشیدن به تعمیرات تلاش و در این خصوص الگویی مناسب تدوین کنند.
مدیرعامل شرکت انرژی گستر جم تصریح کرد: همچنین نیروگاهها باید برای ریگلاتوری برق به صورت مستقل از وزارت نیرو تلاش کنند تا بتوانند به شکایت خود به صورت مستقل و متناسب با شرایط کشور تلاش کنند.
هم اکنون استان یزد رتبه ۱۱ کشور را در قدرت نامی نیروگاهی و رتبه ۱۲ در تولید ناخالص نیروگاهی را در میان استانها دارد.
سهم نیروگاههای کشور در تولید برق استان نیز به ترتیب شامل نیروگاه سیکل ترکیبی یزد ۳۸ درصد ، نیروگاه ترکیبی سرو ۱۹ درصد ، نیروگاه ترکیبی شیرکوه و نیروگاه تابان هر کدام ۱۸ درصد ، نیروگاه شهید زنبق ۳٫۸درصد و مابقی سایر نیروگاههاست.
۱۹۶۸/ ۶۱۹۷انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید