بوشهر توان صادرات مواد معدنی به قطر را داردبه گزارش ایرنا، محمد علی حسن زاده سه شنبه شب در حاشیه بازدید مدیران سازمان بنادر قطر از طرح توسعه بندر بوشهر در جزیره نگین در جمع خبرنگاران افزود: ایران در دسترسی به محصولات مختلف به ویژه مواد معدنی از ظرفیت بسیار بالایی برای صادرات به دوحه برخوردار است.
وی تصریح کرد: برهمین اساس با فراهم شدن پردازش مواد معدنی در استان بوشهر صادرات این مواد به قطر را می توان به میزان قابل توجهی افزایش داد.
حسن زاده یادآور شد: فاصله ۲۷۰ مایلی بندر بوشهر با بندر ‘حمد’ بعنوان بزرگترین بندر تجاری این کشور، این استان را در جایگاه ویژه ای برای صادرات به قطر قرار داده است.
وی اظهار کرد: در زیرساخت‌های حمل و نقل دریایی نیازمندی‌هایی در بنادر کوچک، متوسط و بزرگ کشور وجود دارد که کارشناسی های لازم در این زمینه در نشست مشترک فعالان اقتصادی و تجاری بوشهر و قطر انجام شد.
وی با اشاره به توسعه مراودات تجاری ایران و قطر گفت: در یک سال گذشته در قالب نشست‌های پی درپی و اعزام هیات های تجاری و اقتصادی دو کشور برای برطرف کردن مشکلات توسعه تجارت دریایی تلاش شده است.
سرپرست اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر نیز گفت: با پایان عملیات احداث پایانه کانتینری جزیره نگین عملیات لایروبی اسکله این پایانه با ۲۱۰ میلیارد ریال آغاز و در مدت چهار ماه عملیاتی می شود.
اسعدی افزود: با بهره برداری از پایانه کانتینری جزیره نگین این پایانه به عنوان دومین بندر کانتینری کشور پس از بندر شهید رجایی استان هرمزگان به شمار می رود.
وی اظهارکرد: هم اکنون ظرفیت تخلیه و بارگیری کانتینری در بندر بوشهر ۳۰۰ هزار تی ایی یو در سال است که با بهره برداری از پایانه کانتینری جزیره نگین در نیمه نخست سال پیش رو ظرفیت این بندر به بیش از ۶۰۰ هزار کانتینر می‌رسد.
اسعدی گفت: با تکمیل طرح توسعه ای بندر بوشهر در جزیره نگین ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا در این بندر از هفت میلیون تن به ۱۵ میلیون تن افزایش می یابد.
مسئولان اقتصادی و بازرگانان استان بوشهر و مدیران سازمان بنادر قطر روز سه شنبه در نشستی در بندر بوشهر موانع، مشکلات و راهکارهای توسعه مبادلات تجاری میان این استان و بندرهای قطر را بررسی کردند.
طرح توسعه بندر بوشهر با سرمایه گذاری سه هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی در سفر سال ۱۳۹۳ رییس جمهوری به این استان آغاز شده است.
در حال حاضر احداث پایانه کانتینری در ۱۵هکتار فاز نخست جزیره نگین با ۳۰۰ متر اسکله و ظرفیت پذیرش کشتی های ۵۰ هزار تنی از جمله طرح های در دست اجراست.
در افق میان مدت، این اسکله به ۲ پست تبدیل و زمین های پشتیبانی آن به حدود ۴۵ هکتار می رسد.
همچنین با احداث پایانه چند منظوره در بندرنگین در زمینی به وسعت ۱۷ هکتار با ۳۰۰ متر طول و با پذیرش کشتی های ۵۰ هزار تنی از جمله دیگر طرح های در دست اقدام است که یکی از کارهای اختصاصی آن ارایه خدمت به کانتینرهاست.
ساخت پایانه اختصاصی صادرات محصولات و مواد مختلف در زمینی به وسعت ۱۵ هکتار با ۸۰ متر طول اسکله و ظرفیت پذیرش کشتی های ۲۵ تا ۳۰ هزارتنی از جمله دیگر طرح های در دست اجرا در بندر نگین است.
استان بوشهر ۱۱ بندر تجاری فعال داردکه ۱۱هزار و ۱۰۰ شناور و ۴۰ هزار دریانورد در آنها فعالیت می کنند.
۷۲۱۲/۶۰۴۷**شبس*۱۴۸۸ **انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید