بیش از ۷۰ درصد بازار سوغات خراسان رضوی در اختیار کالاهای خارجی بی کیفیت استبه گزارش ایرنا، علیرضا رشیدیان عصر یکشنبه در حاشیه گشایش نمایشگاه ‘نوروزگاه ایران در مشهد’ در جمع خبرنگاران افزود: اگر به درستی از این ظرفیت بهره گرفته شود و در اختیار تولید کنندگان استان قرار گیرد، علاوه بر ایجاد اشتغال موجب می شود بسیاری از تولید کنندگان از بحران اقتصادی و رکود خارج شوند.
وی اظهار کرد: در این راستا برنامه ریزی گسترده ای با همکاری و مشارکت سایر استان ها در حوزه سوغات و صنایع دستی انجام شده که برگزاری نمایشگاه نوروزگاه ایران در مشهد در اجرای همین برنامه است.
وی گفت: ایام نوروز و حضور مسافران نوروزی در مشهد، فرصت خوبی برای آشنایی بیشتر مردم با سوغات کشور است.
رشیدیان افزود: سوغات و صنایع دستی داخلی باید جایگزین کالاهای بی کیفیت خارجی شود و حمایت از کالای ایرانی موجب کاهش سهم کالای خارجی از بازار سوغات می شود.
وی اظهار کرد: نمایشگاه نوروزگاه ایران در مشهد فرصت خوبی است تا صنوف و تولید کنندگان مختلف طی بازدید از این نمایشگاه علاوه بر آشنایی با محصولات، با انعقاد قرارداد با تولیدکنندگان بتوانند بازار فروش خود را گسترش دهند.
وی با بیان اینکه هم اکنون تناسبی بین سهم ایران از بازار صنایع دستی دنیا با ظرفیت ها و داشته های این کشور وجود ندارد، گفت: با توجه به بازار خوب بین المللی در این حوزه باید توجه جدی به حوزه صنایع دستی و توانمندی های مناطق مختلف بویژه روستاها شود.
استاندار خراسان رضوی افزود: در نمایشگاه نوروزگاه مشهد نیز تلاش شده است مجموعه ای از ظرفیت های مختلف در بخش سوغات، جاذبه های گردشگری، صنایع دستی و هدایا از اقصی نقاط کشور گرد هم آید و در معرض دید همگان قرار گیرد.
وی اظهار کرد: هنرمندان با در اختیار گرفتن بازار داخلی می توانند با تعامل و تبادل با کشورهای منطقه زمینه توسعه بازار صنایع دستی و صدور آن به کشورهای منطقه را فراهم کنند.
وی گفت: همزمانی این نمایشگاه با ایام نوروز و اعیاد ماه رجب المرجب فضای شادمانه و مفرح برای مردم فراهم می کند که برای زائران و مجاوران از جذابیت و زیبایی های ویژه برخوردار است.
استاندار خراسان جنوبی نیز در این مراسم گفت: نمایشگاه نوروزگاه ایران بهترین فرصت برای آشنایی زائران و مجاوران مشهدالرضا (ع) با جاذبه های گردشگری، سوغات و صنایع دستی استان های مختلف کشور است تا بستر حمایت از کالای ایرانی از طریق این نمایشگاه ها و استمرار برگزاری آنها فراهم شود.
محمد مهدی مروج الشریعه افزود: صنایع دستی، جاذبه های گردشگری و کارآفرینان سه مثلث خوش یمن و برجسته نمایشگاه نوروزگاه ایران در مشهد است که حضور مردم و مشارکت آنان باعث رونق این سه بخش به عنوان سه عنصر اصلی در اقتصاد می شود.
وی اظهار کرد: برگزاری اینگونه نمایشگاه ها باعث می شود سبد کالای سوغات در شرق کشور چیدمان مناسب پیدا کند و زمینه اشتغال بیشتر و معرفی کالاهای این منطقه در بازارهای جهانی فراهم شود.
وی اظهار امیدواری کرد، معرفی هر چه بیشتر سوغات و صنایع دستی شرق کشور در دستور کار کارگروه منطقه پنجم کشور که رئیس آن استاندار خراسان رضوی می باشد، قرار گیرد و برای حمایت از این بخش و رونق آن برنامه ریزی جامع انجام شود.
منطقه پنجم کشور در این زمینه شامل استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان است.
نمایشگاه نوروزگاه ایران در مشهد تا ۱۱ فروردین ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی مشهد دایر است.
۷۴۸۹ / ۶۰۵۳انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید