تردد ۱۳۰هزار مسافر از پایانه مرزی دوغارون/ لزوم توسعه دروازه طلایی تجارت کشورابراهیم نصری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد مسافر که عمدتا اتباع افغانستان هستند با بیش از ۲ هزار و۹۰۰ دستگاه ناوگان مسافری شامل اتوبوس، سواری و ون از این مرز زمینی گذر کرده اند.
وی گفت: در بخش مسافری روزانه بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر شامل رانندگان و مسافران از این پایانه مرزی تردد دارند که در ایام پایانی ماه صفر و اربعین حسینی بیش از ۲۵ هزار نفر مسافر تحت عنوان زائران امام رضا (ع) و اربعین حسینی از این پایانه مرزی وارد کشور شده اند.
نصری اضافه کرد: روزانه حدود هزار و ۵۰۰ نفر با عنوان اتباع طردی نیز از این پایانه مرزی به کشور افغانستان فرستاده می شوند.

** لزوم توسعه دروازه طلایی ترانزیت و تجارت ایران
وی پایانه مرزی دوغارون را دروازه طلایی برای تجارت و ترانزیت کالا و یکی از پرترددترین معبرهای زمینی کشور در بخش کالا و مسافر دانست و گفت: با توجه به حجم بالای تردد مسافر از این پایانه مرزی و عدم گنجایش سالن مسافری موجود، ساخت سالن با بودجه ای بالغ بر ۱۸۰ میلیارد ریال در دستور کار قراردارد و اقدامات مقدماتی مربوط به آزمایش خاک و تخریب معارض های این محل آغاز شده است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان گفت: این اداره کل با توجه به نیازهای موجود در منطقه و سیاست های اقتصاد مقاومتی مبتنی بر افزایش درآمدهای غیرنفتی اقدام به بهسازی سالن تجاری و نصب سامانه تهویه مطبوع در این پایانه مرزی با اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد ریال نموده است تا بتواند امکاناتی مناسب و شایسته کشور عزیزمان را برای مترددین و تجار فراهم و آرامش و امنیت برای انجام مبادلات ترانزیتی و صادراتی در این مسیر فراهم سازد.
نصری خاطرنشان کرد: در۹ ماهه سال جاری یک میلیون و ۳۲۱ هزار تن کالا به وسیله بیش از ۶۱ هزاردستگاه کامیون و تریلر از طریق مرز دوغارون جابه جا شده است.
وی با اشاره به ترانزیت قابل ملاحظه کالا در این پایانه مرزی خاطر نشان کرد: ترانزیت خروجی و ورودی از این پایانه مرزی در مقایسه با مدت مشابه پارسال به ترتیب ۲۸ و ۷ درصد رشد داشته است.
مرز دوغارون در ۱۸ کیلومتری تایباد و این شهر در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.
استان خراسان رضوی با چهار پایانه مرزی لطف آباد، دوغارون، سرخس و باجگیران در سال ۹۵، رتبه سوم بخش صادرات، رتبه پنجم واردات، رتبه سوم ترانزیت ورودی و رتبه نخست بخش ترانزیت خروجی کالای کشور را از آن خود کرده است.
خراسان رضوی ۲۰ هزار و ۵۷۴ کیلومتر راه دارد که ۶ هزار و ۴۲۲ کیلومتر آن بین شهری و ۱۴ هزار و ۱۵۲ کیلومتر راه روستایی است.
خبرنگار:ناصراسدزاده هروی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
۳۲۲۱/۵۱۳۲انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *