تصمیم گیری در مورد کالای ته لنجی به شورای تامین استان بوشهر واگذار شدسید کمال الدین شهریاری شاگاه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این مهم با پیگیری های انجام شده توسط مسئولان استان و تایید وزیر کشور و وزیر اقتصاد و دارائی و رئیس کل گمرک ایران محقق شده است.
وی بیان کرد: در این راستا شورای تامین استان بوشهر بزودی با برگزاری نشست پیرامون کالای همراه ملوان (ته لنجی) تصمیم گیری می کند.
شهریاری ادامه داد: انتظار می رود با حمایت های استاندار و سایر مسئولان استان بوشهر علاوه بر تصویب مجاز بودن تخلیه کالای ته لنجی هرچه سریعتر کارگروه و کمیسیون اقتصادی دولت با حضور استاندار، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و نمایندگان تعاونی لنجداران استان بوشهر تشکیل شود تا بصورت اصولی ایرادات آیین نامه ته لنجی رفع، تصویب و ابلاغ شود.
وی تاکید کرد: با تدبیر و هم اندیشی مسوولان باید دغدغه معیشت مردم مرزنشین و غیور استان بوشهر قانونی و اصولی برطرف شود.
هیات وزیران درجلسه ۱۸/ ۵/ ۱۳۹۶ به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن وتجارت و به استناد اصل یکصدوسی وهشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آیین‌نامه ورود کالا توسط ملوانان شناورهای دریایی سنتی با ظرفیت کمتر از ۵۰۰ تن و ساماندهی و نوسازی آن شناورها را در ۱۸ ماده مصوب کرد.
براساس ماده ۷ این آیین نامه شناورهای دریایی سنتی با ظرفیت کمتر از۵۰۰ تن (لنج تجاری) در صورت تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دادن ملوانان شاغل در آن شناور و برخوردار شدن آنان از مزایای بیمه تامین اجتماعی از قبیل بازنشستگی، بیمه درمان، عیدی آخر سال و سایر موارد مربوط، مجاز هستند در هر سال برای هر شناور و هر ملوان حداکثر شش نوبت و در هر نوبت به ازای هر ملوان تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال از معافیت ملوانی مندرج در تبصره (۳) ماده (۱) این آیین‌نامه استفاده کنند.
براساس تبصره ۲ ماده ۷ این آیین نامه نیز معافیت‌های ملوانی برای شناورهای زیر ۲۰۰ تن حداکثر ۶ نفر، برای۲۰۱ تا ۳۵۰ تن حداکثر هفت نفر و برای ۳۵۱ تا ۵۰۰ تن حداکثر هشت نفر و در هر حال برای حداکثر ۶ سفر در طول یکسال اعمال می‌ شود.
در مناطقی که تعداد سفر متداول شناورها بیش از ۶سفر است سفرهای مازاد شناور مشمول معافیت نبوده و ترخیص کالا در هر حال مشمول مقررات صادرات و واردات کشور است.
۷۲۱۲/ ۶۰۴۵انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید