تعدد مجوز عامل اصلی تاخیر در اجرای طرح های پرورش میگو در هندیجانفلامرز مزارعی چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: برخی افراد بدون اطلاع از فرایند صدور مجوزها فکر می کنند تنها شیلات مرجع صدور یک طرح پرورشی است در حالی که لازمه اجرای این طرح ها موافقت و صدور مجوزهای لازم از برخی دیگر از دستگاه ها مانند سازمان آب و برق، محیط زیست، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، میراث فرهنگی و… است.
وی با بیان اینکه شیلات هیچ محدودیتی در اجرای این طرح ها ندارد گفت:گاهی برخی از این طرح ها چند سال در انتظار مجوز از سازمان آب و برق و محیط زیست و منابع طبیعی معطل هستند.
مدیر شیلات و آبزی پروری هندیجان افزود:طرح ۳۹۵ هکتاری پرورش میگو اتحادیه آبزیان گستر با ظرفیت یک هزار و۲۶۰ تن و اشتغال زایی ۲۱۰ نفر به صورت مستقیم و ۸۴ نفر به صورت غیرمستقیم
که از سال ۹۲ شروع شده بود پس از پنج سال معطلی برای اخذ مجوزمنابع طبیعی،محیط زیست و مجوز برداشت آب از سازمان آب و برق وارد فاز قرارداد با امور اراضی جهاد کشاورزی شده است.
وی گفت: این طرح در قالب ۱۰ تعاونی در ساحل شرقی رودخانه زهره پس از عقد قرارداد با سازمان مربوطه به مرحله اجرایی خواهد رسید.
مزارعی ادامه داد: طرح ۴۵۰ هکتاری پرورش میگو نصر میثاق با ظرفیت یک هزار و۴۰۰ تن و با اشتغال زایی ۷۴۸ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در محل روستای پوزسفید نیز پس از مدت ها توانست مجوزهای لازم را از دستگاه های متولی اخذ و هم اکنون این طرح نیز در مرحله عقد قرارداد با امور اراضی جهاد کشاورزی است.
وی گفت: طرح یک هزار هکتاری پرورش میگو در هندیجان که از مدت ها پیش برای اجرای آن اقدام شده هم اینک درانتظار تشکیل و معرفی تعاونی است و لازم است سرمایه گذاران هر چه سریعتر برای تشکیل تعاونی های خود اقدام کنند.
مدیر شیلات و آبزی پروری هندیجان افزود:این طرح پس تکمیل و اخذ مجوزهای لازم از دستگاه های مربوطه در ساحل غرب رودخانه زهره(سجافی) اجرا می شود.
وی ادامه داد: طرح آرتیمای شرکت عدالت محور در منطقه بحرکان شهرستان هندیجان نیز با اشتغال زایی ۳۲۵ نفر و ظرفیت یک هزار تن نیز در مرحله اخذ مجوز از سازمان های مربوطه است.
وی افزود: هشت هزار هکتار زمین مستعد طرح های پرورش میگو در هندیجان وجود دارد که شیلات هندیجان آمادگی کامل برای همکاری با متقاضیان و سرمایه گذاران را دارد.
هندیجان با ۱۵۸ لنج و ۴۰۰ فروند قایق صیادی مجاز، تولید ۳۷ درصد صید ماهی و میگوی خوزستان را به خود اختصاص داده است.
این شهرستان با ۳۸ هزار نفر جمعیت در جنوب استان خوزستان قرار گرفته و با دو بندر بحرکان و سجافی داری ۹۵ کیلومتر مرز آبی است.
۷۱۶۳/۶۰۳۷انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *