توزیع بذر اصلاح شده نخود رقم ترکیه در گرمی مغانعظیم احمدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شهرستان گرمی یکی از مناطق مهم در کشت حبوبات استان اردبیل است و از ۳۴ هزار هکتار سطح زیر کشت حبوبات حدود هفت هزار هکتار مربوط به شهرستان گرمی می باشد.
وی گفت: بر اساس آمار سال گذشته از این سطح کشت حبوبات شهرستان حدود ۶ هزار هکتار به عدس و یک هزار هکتار به نخود اختصاص یافت.
احمدی اظهار کرد: در راستای افزایش عملکرد محصول ،تلاش می شود ارقامی که سازگاری بیشتر و بهتری با منطقه دارند ترویج و توسعه داده شوند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گرمی مغان همچنین گفت: رقم وارداتی آزکان که سازگاری بهتری با اقلیم منطقه دارد با متوسط عملکرد ۱٫۵ تن در هکتار ، تیپ پابلند بوده طوری که حدود ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر نسبت به ارقام محلی بلندتر می باشد.
او افزود: اگر این رقم به صورت پاییزه و یا انتظاری کشت شود به راحتی با کمباین قابل برداشت خواهد بود که این امر در کاهش هزینه های برداشت موثر خواهد بود.
وی مقاوم بودن به سرمای این رقم و همچنین دانه درشت بودن و بازارپسندی مطلوب را از دیگر برتری های این رقم ذکر کرد.
گرمی مغان در شمال اردبیل و در نوار مرزی جمهوری آذربایجان قرار دارد. گندم و حبوبات عمده محصولات قابل کشت در زمین های کشاورزی این شهرستان است.
خبرنگار: گیتی طالبی ** انتشار دهنده: سیفعلی موسی زاده
۶۰۱۸/۶۰۱۶انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *