ثبت جهانی فرش فارس زمینه ساز توسعه اشتغال شودبه گزارش خبرنگار ایرنا، اسماعیل تبادار سه‌شنبه در آیین رونمایی از گواهی ثبت جهانی فرش قشقایی و گبه فارس افزود: اگر این هنر مردمان استان فارس به ثبت جهانی هم نمی رسید، این آثار برجسته بودند و خواهند بود.
وی ادامه داد: وقتی به فرش قشقایی نگاه می کنیم رنگ ها و زیبایی هایی که در این فرش به کار گرفته شده است که با بیننده صحبت می کند؛ این فرش به دست توانای شیر زن قشقایی بافته شده و به عنوان یک هنر به جامعه عرضه می شود.
استاندار فارس تاکید کرد: باید از فرش قشقایی و گبه فارس به عنوان یکی از سرمایه های بزرگ استان حفاظت و صیانت شود.
تبادار افزود : همیشه باید از داشته های خود حفاظت و صیانت کنیم اگر نگاه جهانی داشته باشیم باید آیین، فرهنگ و آداب بومی که اصالت و هویت ما بوده و است را پاس بداریم و اجازه ندهیم خللی در این هنر برجسته اتفاق بیفتد.
استاندار فارس به روند افزایشی صادرات فرش در سه سال گذشته اشاره کرد و گفت : افزایش صادرات را نباید به عنوان حد نهایی قلمداد کنیم بلکه باید تمام تلاش خود را به کار بگیریم تا این هنر را به عنوان یک نماد به جهانیان نشان دهیم.
تبادار افزود: صادرات ما ارزش مجموعه کاری و هویت ما را نمایندگی می کنند لذا هرچه صادرات ما در ابعاد مختلف از جمله فرش که یکی از هنرهای برجسته است افزایش یابد بر ارزش مجموعه کاری و هویت ما تاثیر دارد.
وی به سفر چند سال گذشته خود به کشور آلمان اشاره و خاطر نشان کرد: آلمان یکی از کشورهای است که فرش قشقایی و گبه فارس را در آنجا می شناسند و از آن تعریف و تمجید می کنند.
استاندار فارس گفت: امروز باید در جهت توسعه و گسترش فرش قشقایی و گبه فارس تلاش کنیم.
تبادار با تشکر از افرادی که در عرصه بازاریابی فرش قشقایی و گبه فارس تلاش می کنند افزود: این افراد اجازه نمی‌دهند جنس بی کیفیت به نام فرش قشقایی و گبه فارس صادر شود.
وی در ادامه به ظرفیت های موجود در حوزه صنایع دستی استان فارس اشاره و اظهار کرد: ۵۰ درصد از انواع صنایع دستی فعال در کشور در استان فارس وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.
استاندار فارس همچنین به موسیقی محلی قشقایی اشاره کرد و گفت: اعتقاد راسخ دارم که موسیقی در زندگی عشایر هم اخلاق، هم فرهنگ و هم رسم و نشاط است و در برخی مواقع نیز نوای آرام دهنده و پوشش دهنده التیام و دردها محسوب می شود.
در این آیین از برخی فعالان صنعت فرش دستباف استان فارس تجلیل شد.
فرش قشقایی و گبه فارس پایان سال ۱۳۹۵ در سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO) ثبت شدند.
۹۲۵۴ / ۲۰۲۷انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *