حدود ۱۲۴هزار اشتغال در خراسان رضوی ایجاد شدبه گزارش ایرنا محمد سنجری پنجشنبه شب درجلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان مه ولات اظهارداشت: مه ولات جزو شهرستان های برتر در در حوزه اشتغال در سال گذشته بود و در جلسه آتی کارگروه از چند شهرستان برتر استان در این زمینه تقدیر به عمل می آید.
وی افزود: سال گذشته با توجه به محدودیت های منابع مالی که برای دولت وجود داشت بستر بسیار خوبی برای اشتغال ایجاد شد و عزم دولت جدی بود تا بتواند در راستای حل یکی از مهم ترین مشکلات اقتصادی خانواده ها، یعنی بیکاری قدم هایی بردارد و در همین راستا شاهد بودیم در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بسته فراگیر اشتغال تصویب شد که تقریبا تمام نیازهایی که در برای ایجاد اشتغال در تمام حوزه ها لازم بود دیده شد.
وی تصریح کرد: مهارت یکی از خلاء های اصلی است که امروز در بازار کار با ان مواجه هستیم و با وجود اینکه شاهد خیل عظیمی از جمعیت جوان بیکار هستیم و اینکه سرمایه انسانی فی نفسه به خودی خود یک سرمایه ارزشمند است و نیروی جوان و سرمایه انسانی یکی از شاخص‌های اصلی توسعه و پیشرفت هر کشور است و ما این سرمایه را داریم.
وی خاطرنشان کرد: طرح اشتغال روستایی نیز از دیگر طرح های دولت در این حوزه است که ۴۲۷ میلیارد تومان سهمیه استان بود که درگام اول حدود ۵۰ درصد یعنی ۲۱۳ میلیارد تومان توزیع شهرستانی شد و تا هفته آینده ۵۰ درصد مابقی توزیع شهرستانی می شود.
به گفته وی، شهرستان ها در جذب این اعتبارات رقابت دارند و اگر بانک های عامل در شهرستان همکاری کنند شهرستان را محدود به سهمیه مصوب نخواهیم کرد.
دبیر کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری خراسان رضوی اظهارداشت: باید در کنار دقت و سرعت باید از انحراف منابع جلوگیری شود و نظارت قبل و بعد و حین ایجاد طرح را مد نظر داشته باشیم .
وی همچنین گفت: شهرستان مه ولات تاکنون ۱۰ میلیارد تومان طرح ارسال کرده که بیش از دو برابر مقدار مصوب است و جذب کامل اعتبارات این طرح ها بستگی به همکاری بانک های عامل شهرستان است.
فرماندار شهرستان مه ولات نیز در این جلسه گفت: شهرستان مه ولات دارای ۳۲۰۰ کارگاه با ۶ هزار بیمه شده می باشد؛ جمعیت فعال این شهرستان ۱۶ هزار و ۱۱۳ نفر، جمعیت شاغل ۱۴هزار و ۸۹۸ نفر و جمعیت بیکار ۱۲۱۵ نفر است.
مسعود رنجبر اظهارداشت: نرخ اشتغال در این شهرستان ۹۲% و نرخ بیکاری ۷/۵ درصد می باشد.
به گفته وی شهرستان مه ولات دارای ۱۰ معدن بوده که در حال حاضر دو معدن فعال با ۲۲ نفر شاغل و مابقی معادن در حال حاضر غیرفعال می باشد بر همین اساس تعداد واحدهای صنعتی شهرستان ۱۲ واحد با ۹۸ نفر اشتغالزایی و سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان می باشد.
نماینده عالی دولت در شهرستان مه ولات تعداد جلسات کارگروه اشتغال شهرستان مه ولات را در سال ۹۶ تعداد ۱۳ جلسه کارگروه اشتغال عنوان تصریح کرد :خروجی این جلسات ۶۱ مصوبه بود که بیش از ۹۴ درصد آن تحقق یافته است.
وی سهمیه اشتغال شهرستان مه ولات در سال ۹۶ تعداد ۸۴۰ نفر عنوان کرد که با تلاش و عملکرد دستگاه های عضو کارگروه شهرستان به ۹۰۸مورد رسید که با رشد ۱۰۴درصدی، میزان تسهیلات پرداختی به ۱۳میلیارد و۶۹۵ میلیون تومان رسید و رتبه دوم استان را در حوزه اشتغال کسب کردیم.
رنجبر بااشاره به اینکه درکارگروه اشتغال و سرمایه گذاری و پیگیری ظرفیت های اشتغال در شهرستان می توان موجبات تقویت و رشد اشتغال پایدار را در شهرستان فراهم کرد افزود: ایجاد شغل پایدار می بایست هم معیشت افراد را تامین نماید و هم از نوآوری و ابتکار متناسب با نیازهای جامعه برخوردار باشد.
فرماندار شهرستان مه ولات به طرح‌های مصوب اشتغال روستایی در کمیته فنی شهرستان مه ولات اشاره و تصریح کرد: در حوزه جهاد کشاورزی ۶۴ طرح به مبلغ بیش از ۲۴ میلیارد تومان و با اشتغال زایی ۴۵۱ نفر، در حوزه صنعت معدن و تجارت ۷طرح به مبلغ بیش از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان با اشتغال زایی ۴۱ نفر و در حوزه ورزش و جوانان یک طرح به مبلغ ۵۰ میلیون تومان با اشتغالزایی یک نفر به سرانجام رسیده است.
وی افزود: مجموعا تعداد ۷۲ طرح به مبلغ بیش از ۲۶ میلیارد تومان با اشتغال زایی ۴۹۳ نفر در هفت جلسه کمیته فنی شهرستان بررسی و به کارگروه استان ارسال شده است.
فرماندار شهرستان مه ولات تصریح کرد: ۵۵ طرح به مبلغ ۱۱ میلیارد تومان توسط بانک‌های عامل شهرستان در دست بررسی می باشد که سهم بانک کشاورزی تعداد ۴۱ طرح به مبلغ ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان است که تاکنون ۳طرح به مبلغ ۴۲۵میلیون تومان پرداخت شده است.
وی گفت: بانک توسعه تعاون ۱۱ طرح به مبلغ ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در دست بررسی دارد که تاکنون یک طرح به مبلغ ۱۰میلیون تومان تسهیلات پرداخت کرده، صندوق کارآفرینی امید ۲طرح به مبلغ ۱۴۰ میلیون تومان در دست بررسی دارد که به یک طرح به مبلغ ۹۰میلیون تسهیلات پرداخت کرده و پست بانک نیز یک طرح به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان در دست بررسی دارد.
رئیس شورای شهرستان مه ولات نیز باتاکید براینکه بانک ها درپرداخت وام به مردم همکاری لازم وبه دور ازسرگردانی و گرفتاری ارائه دهند گفت: سقف کشاورزی در این شهرستان به صفر رسیده است و باید سرمایه گذار و افراد علاقه مند را برای رونق شهرک صنعتی به این شهرستان دعوت کنیم تا در این حوزه تحول ایجاد شود.
حجت الاسلام سیدجابر هاشمی اظهارداشت: ما باید همت مضاعف در مسائل داشته باشیم تا به مردمی که می گوییم ما خدمت گذار شماهستیم؛ این خدمتگذاری و نوکری را به مردم ثابت کنیم.
فیض آباد، مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری مه ولات در ۲۰۷ کیلومتری مشهد قرار دارد.
۹۸۷۸/۱۷۴۴انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *