حدود ۱۷۲ هزار کرمانشاهی بیکار هستندبه گزارش خبرنگار ایرنا، هوشنگ بازوند روز دوشنبه در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان که در استانداری برگزار شد، اظهار داشت: مدیریت ارشد و مجموعه مدیران استان کرمانشاه در سال ۹۷ هیچ کاری واجب تر از اشتغالزایی ندارند.
وی افزود: هدف اصلی مدیران استان کرمانشاه سرمایه گذاری، تولید ثروت و برداشت موانع تولید است.
وی با بیان اینکه تهیه آمار دقیق از وضعیت بیکاری استان کار واجبی بود، اظهار داشت: براساس تحقیقات انجام شده و آمارگیری ها مشخص شد که حدود ۱۷۲ هزار نفر در کرمانشاه بیکار هستند.
بازوند با بیان اینکه تعداد بیکاران کرمانشاهی بسیار بالا و چشمگیر است، اضافه کرد: کرمانشاه استانی ثروتمند است و ما می توانیم ‌با تکیه بر ظرفیت های آن بر مشکل بیکاری غلبه کنیم.
وی با بیان اینکه مردم به توسعه اقتصادی کرمانشاه علاقه دارند و در این زمینه وارد میدان می شوند، گفت: زمستان سال ۹۶ نرخ مشارکت مردم در توسعه اشتغالزایی ۳۷ درصد بود که این آمار در زمستان ۹۶ به ۴۶ درصد رسید.
به گفته استاندار کرمانشاه، در ۶ ماه گذشته میل سرمایه گذاری در کرمانشاه رو به افزایش است و نرخ بیکاری زمستان ۹۶ نسبت به سال ۹۵ در حال کاهش است.
بازوند یادآور شد: پاییز سال ۹۶ با توجه به حادثه زلزله و مشکلی که در پی داشت نرخ بیکاری در استان کرمانشاه افزایش پیدا کرد که با توجه به تخریب واحدهای تولیدی امری طبیعی بود.

** تهیه برنامه ای ۲ ساله برای اشتغالزایی
استاندار کرمانشاه اعلام کرد: براساس صحبت هایی که با رییس جمهوری مطرح شد، برنامه ای برای سال های ۹۷ و ۹۸ به منظور ایجاد ۷۹ هزار شغل تهیه شده است.
وی اضافه کرد: اولین راهکار به منظور ایجاد اشتغال پایدار پرداخت مشوق ها و یارانه های بیمه ای است که پیش بینی شده است در این زمینه ۱۰ هزار نفر از طریق پرداخت ۷۵ میلیارد تومان مشوق های بیمه ای مشغول به کار شوند.
بازوند، تثبیت مشاغل در معرض تهدید را از دیگر راهکارهای ارائه شده عنوان کرد و گفت: باید در سال ۹۷ چهار تا ۶ هزار تثبیت شغل داشته باشیم و واحدهای در حال تعطیلی را کمک کنیم که برای این کار ۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز است.
وی افزود: اگر موفق نشویم از اعتبارات ملی برای تثبیت مشاغل در معرض تهدید استفاده ‌کنیم بخشی از اعتبارات استانی را در این زمینه به کارگیری خواهیم کرد.
استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه استفاده از سازمان های حمایتی کمیته امداد و بهزیستی برای ایجاد اشتغال همواره مدنظر است، یادآور شد: ۲ هزار میلیارد تومان برای کمیته امداد و حدود ۵۰ میلیارد تومان برای بهزیستی در این ‌زمینه در نظر گرفته است.
بازوند ادامه داد: همچنین از بنگاه های اقتصادی غیردولتی همچون بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد برکت می خواهیم که در زمینه سرمایه گذاری و اشتغالزایی وارد میدان شوند.
وی تاکید کرد: بسیج سازندگی نیز باید حدود هزار شغل را در ۲ سال آینده ایجاد کند و برنامه های خود به منظور اشتغالزایی ارائه دهد.
استاندار کرمانشاه عنوان کرد: از بانک‌های خصوصی انتظار داریم که سپرده های مردم را در راستای اشتغالزایی و تولید در داخل استان به کارگیری کنند؛ نمی توانیم به یک ‌بانک‌ خصوصی اجازه دهیم‌ که سپرده های مردم ‌را در جاهای دیگر سرمایه گذاری کند.
وی با بیان اینکه ۴۵۲ میلیارد تومان سهم استان کرمانشاه به منظور اشتغالزایی روستاییان و عشایر است، گفت: تسهیلات کم بهره به روستاییان به منظور اشتغالزایی پرداخت خواهد شد.

** اشتغال زلزله زدگان
بازوند در بخش دیگری از صحبت های خود به ایجاد اشتغال در مناطق زلزله زده اشاره کرد و گفت: به منظور ایجاد اشتغال در مناطق زلزله زده از محل صندوق توسعه ملی یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری خواهد شد.
وی با بیان اینکه بازسازی مناطق زلزله زده بیش از پنج هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد، گفت: باید این میزان اعتبار به منظور اشتغالزایی و توسعه اقتصادی کرمانشاه به کارگیری شود.
استاندار کرمانشاه اعلام کرد: ۱۱ هزار نفر در زمینه بازسازی مناطق زلزله زده مشغول به کار شده اند که از این تعداد پنج هزار و ۲۰۰ نفر نیروهای غیربومی هستند.
بازوند تاکید کرد: بنیاد مسکن باید لیست نیروهای متخصص مورد نیاز پیمانکاران را به اداره کار تعاون و رفاه اجتماعی ارائه داده و پیمانکاران را به استفاده از نیروهای بومی ترغیب کنند.

** سفر وزیر ارتباطات به کرمانشاه
استاندار کرمانشاه در ادامه اعلام کرد که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پنجشنبه (۳۰ فروردین) به کرمانشاه سفر می‌کند.
بازوند افزود: آذری جهری به منظور بررسی پروژه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به کرمانشاه سفر خواهد کرد.
وی اظهار کرد: وزیر ارتباطات در جلسه ای با حضور رییس جمهوری وعده های امیدوارکننده ای به منظور ایجاد اشتغال در کرمانشاه داده است که امیدواریم عملی شود.
استاندار کرمانشاه همچنین گفت: در این سفر جلسه ای نیز به منظور بررسی عملکرد ادارات زیرمجموعه این وزارتخانه خواهیم داشت و در صورت کم کاری تغییرات لازم را ایجاد می کنیم.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت، نرخ بیکاری آن در زمستان سال گذشته ۲۲/۶ درصد اعلام شده است.
۸۰۶۶/۷۴۴۵انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید