خراسان رضوی نیازمند ۴۳۰ هزار شغل جدید/ تداوم پرداخت مطالبات مردم از موسسات مالیعلیرضا رشیدیان روز یکشنبه در برنامه زنده رادیویی ‘مردم و مسئولان’ در تشریح فعالیتهای دولت تدبیر و امید در استان افزود: برنامه توسعه استان براساس اسناد بالادستی تهیه و به مرکز ارسال شده و در این راستا برای رسیدن به نرخ بیکاری هفت درصدی در خراسان رضوی ، نیازمند تامین این تعداد شغل هستیم.
وی با تاکید بر اینکه در سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال، مهمترین مساله مسئولان عالی نظام بحث افزایش تولید و اشتغال است بیان داشت: برای ایجاد این میزان شغل در پنج سال برنامه ششم نیازمند ۶۲۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در صنایع و بخشهای مختلف استان هستیم.
استاندار خراسان رضوی اضافه کرد: این مقدار سرمایه گذاری برای استان بزرگ و با استعداد خراسان رضوی قابل دستیابی است چنانکه تا کنون ۵۸۰ میلیون دلار جذب سرمایه در استان صورت گرفته و می توان با بهره گیری از توانایی های این خطه به سرمایه گذاری بیشتر در منطقه دست یافت.
وی گفت: امسال وجود ۳۲۰ هزار بیکار در استان ثبت شده است، استان با ۴۵٫۲ درصد نرخ مشارکت اقتصادی نرخ بیکاری بالاتر از میانگین کشور دارد که باید با همت بخشهای دولتی و خصوصی در سال اول برنامه ششم توسعه ۱۲۳ هزار شغل در استان ایجاد شود.
رشیدیان افزود: استان رقمی بالاتر از ۱۶۰ هزار شغل را هدف گذاری کرده و سهم هر یک از بخشهای صنعت، کشاورزی، گردشگری و خدمات را در این بین تعیین شده است.

* ایجاد ۸۱ هزار شغل در ۶ ماه
استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: در نیمه نخست امسال ۸۱ هزار دفترچه تامین اجتماعی با قرارداد پایدار اشتغال برای شاغلان صادر شده است که این آمار نشان می دهد در این مدت به نیمی از اهداف اشتغالزایی استان دست پیدا کرده ایم و تا پایان سال از ۱۶۰ هزار شغل نیز فراتر خواهیم رفت.
رشیدیان گفت: امروز در نشستی با محوریت امور زیربنایی استان، ایجاد ۱۷ طرح تولیدی و اشتغالزا به تصویب رسید که راه اندازی این طرح ها به تنهایی ۶ هزار شغل ایجاد خواهد کرد.
استاندار خراسان رضوی گفت: تاکنون با ۱۱ درصد افزایش صادرات، حدود یک میلیارد و۴۰۰ میلیون دلار کالا از استان صادر شده که رشد هشت درصدی آن، نشان دهنده پیشی گرفتن صادرات استان از برنامه ریزی های قبلی است.
وی جایگاه شایسته بخش معدن در ایجاد اشتغال در استان را یادآور شد و گفت: در استان ۴۴ نقطه معدنی با قابلیت های اشتغالزایی بالا وجود دارد که به همراه بخش کشاورزی و تشکیل کارگروه اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی می توان به رفع مشکل اشتغال این قشر اقدام کرد. البته باید در این زمینه دانشگاهها نیز وارد عمل شوند و تسهیلاتی نیز برای متقاضیان در نظر گرفته شده است .

* اعطای ۲۴۰ میلیارد ریال مکمل های فنی و اعتباری در خراسان رضوی
وی گفت: امسال از بودجه استان ۲۴۰ میلیارد ریال کمکهای فنی و اعتباری به حوزه های باغداری، کشاورزی، صنعت و گردشگری اختصاص یافته که در بخش اعتبارات ردیف ۱۸، حدود هزار و ۸۴۰ میلیارد تومان با ۲ تا ۸ درصد تخفیف در سود پرداخت شده که عمده این تخفیفها به صنایع دانش بنیان تعلق گرفته است .
رشیدیان افزود: در ردیف تبصره ۱۶ که به تسهیلات خوداشتغالی معروف است پرداخت بالغ بر هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات برای ۱۲ هزار طرح تصویب شده است.
وی بیان داشت: پارسال ۵۵۰ میلیارد ریال در بخشهای روستایی و محروم استان جذب سرمایه شد و امسال با تهیه ۱۲۵ طرح و تصویب ۸۰ طرح، اعطای ۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات در این خصوص برای مناطق محروم و روستایی ابلاغ شده است .
رشیدیان اضافه کرد: از هفته گذشته اعطای ۱۰۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری ابلاغ شد که سهم خراسان رضوی از این رقم حدود پنج درصد است که در قالب تسهیلات ۶ درصدی اعلام شده است.
وی در خصوص تسهیلات اشتغال پایدار گفت: تاکنون در استان پرداخت ۲ هزار و ۱۳۰ میلیارد ریال تسهیلات برای روستاها و شهرهای زیر ۱۰هزار نفر جمعیت ابلاغ شده و روستاییان و افراد متقاضی دریافت تسهیلات اشتغال می توانند برای دریافت این تسهیلات در سامانه کارا به نشانیwww.kara.mcls.gov.ir نامنویسی کنند.

*اعطای نزدیک به ۱۶۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی
استاندار خراسان رضوی خاطر نشان کرد: بانکهای استان در ۹ ماهه امسال ۱۵۷ هزار و ۵۶۰ میلیارد ریال تسهیلات پرداخته اند که ۲۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال سهم کشاورزی، ۴۷ هزار و ۵۰ میلیارد ریال سهم صنعت و معدن و ۱۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال نیز سهم خدمات بوده است و حوزه مسکن و ساختمان نیز با تحرک نسبی ۱۳ هزار و ۸۰ میلیارد ریال از این تسهیلات بهره برده است .

*سپرده های موسسات مالی در حال تسویه است
رشیدیان با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص موسسات اعتباری و مالی و تعیین سپرده و مطالبات سپرده گذاران نیز گفت: نخستین موسسه ای که تکانهای اقتصادی از آنجا آغاز شد موسسه مالی و اعتباری میزان با ۹۷۰ هزار حساب و ۳۴ هزار میلیارد ریال مطالبه و یکهزار کارمند بود که با همکاری بانک مرکزی، دادگستری و بانک صادرات بیشتر آنها جمع شد.
وی ادامه داد: موسسات مالی و اعتباری فرشتگان، الزهرا، بدرتوس و پیوند هم در کاسپین ادغام شد و هم اکنون تعیین تکلیف سپرده گذاران آنها در حال انجام است و تاکنون ۶۳۰ هزار سپرده گذار موسسه فرشتگان تعیین تکلیف شده اند.
او با بیان اینکه پرداخت های موسسه مالی الزهرا هم از اواخر هفته گذشته و از ۱۰۰ میلیون ریال آغاز شده است افزود: تا کنون ۱۷ هزار و ۱۷۵ حساب این موسسه تعیین تکلیف شده است.
استاندار خراسان رضوی گفت: ۹۸ درصد از سپرده گذاران موسسه مالی و اعتباری وحدت نیز تا سقف یک میلیارد ریال تعیین تکلیف شده اند و ۹ هزار و ۷۲۰ نفر دیگر برای تعیین تکلیف باقی مانده اند که کار آنها در حال پیگیری است.
رشیدیان ادامه داد: موسسه مالی و اعتباری افضل توس هم تا سقف یک میلیارد ریال مطالبات سپرده گذاران را پرداخت کرده است و به سپرده گذاران موسسه بدرتوس هم تا ۵۰ میلیون ریال پرداختها آغاز شده و پرداختهای موسسه مالی و اعتباری پیوند هم در حال پیگیری است.

*تعیین وضعیت سهام شرکت پدیده
استاندار خراسان رضوی در خصوص شرکت پدیده هم گفت: مشکلات قانونی، تعیین تکلیف مطالبات، مشکل سهام، موافقت نامه های اصولی و مجوزهای ساخت و ساز این شرکت حل شده است. در این موسسه پیش از این ۸۰ درصد سهام مربوط به مدیران و ۲۰ درصد متعلق به مردم بود و اکنون این روند برعکس شده و با روند خوبی که در حال انجام است بعضی از طرح های این شرکت هم تا دهه فجر افتتاح می شود.
رشیدیان در مورد سهام پدیده هم گفت: سهم جدیدی منتشر نمی شود و همان افرادی که سهام این شرکت را خریداری کرده اند می توانند سهام خود را بفروشند و سهامداران تاکنون ۲٫۵ میلیون سهم را خرید و فروش کرده اند.

* آلودگی هوای مشهد و فرسودگی خودروهای بخش خصوصی
استاندار خراسان رضوی در خصوص آلودگی هوای مشهد هم گفت: از ابتدای امسال هوای مشهد در ۷۲ درصد روزها پاک و سالم و ۲۸ درصد ناسالم بوده است که نسبت به گذشته روزهای ناسالم افزایش یافته است.
رشیدیان با بیان اینکه ۳۰ درصد آلودگی هوای شهر مشهد مربوط به منابع ثابت مانند کارخانه ها است افزود: ۷۰ درصد این آلودگی به منابع متحرک مانند موتورسیکلت ها، کامیون و خودروهای فرسوده مربوط می شود.
وی اظهار کرد: ۷۵ درصد ناوگان حمل و نقل عمومی در بخش دولتی با میانگین ۷٫۵ ساله فعالند در حالی که ۸۵ درصد ناوگان بخش خصوصی فرسوده است که کمترین فرسودگی مربوط به بخش تاکسیرانی است که از ۱۳ هزار تاکسی موجود، ۲ هزار خودرو فرسوده دارد.
رشیدیان با اشاره به تسهیلات اعطایی برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی گفت: برای نوسازی هر دستگاه تاکسی ۲۰۰ میلیون ریال با نرخ سود ۱۱ درصد و برای بخش حمل و نقل بار ۸۰ درصد تسهیلات تا سقف سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال با نرخ سود ۹ درصد و برای بخش حمل و نقل مسافر هم ۷۰ درصد تسهیلات تا سقف سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال و با نرخ سود ۱۰ درصد داده می شود.
وی افزود: برای جایگزینی اتوبوس های شهری طبق برنامه وزارت کشور تا سال ۱۴۰۰، ۶۵ درصد تسهیلات و ۳۵ درصد کمک بلاعوض داده می شود.

* انتقال فرودگاه
رشیدیان در خصوص بحث انتقال فرودگاه شهید هاشمی نژاد با اشاره به شکایات بسیار از آن، اظهار کرد: با پیگیری وزیر راه و شهرسازی ایجاد باند سوم مورب مشهد تصویب شده است که از اوایل سال آینده به پیمانکار سپرده می شود.
وی به تاثیر ایجاد این باند در کاهش آلودگی هوا و نیز صوتی ادامه داد: با توجه به اینکه بخشی از زمین های مزرعه نمونه آستان قدس رضوی هم در محدوده این طرح قرار دارد امیدواریم با کمک این آستان و نیز نیروی زمینی ارتش در شمالشرق روند انتقال فرودگاه انجام شود.
خبرنگاران: مصطفی نخعی، ناصراسدزاده هروی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
۳۲۲۱/۷۵۰۷/۵۱۳۲انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *