خراسان شمالی قابلیت صادرات ۳۵۰ هزار تن محصولات زراعی را داردمحمد جواد تشکری شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه این استان فقط در بخش گندم سالانه ۳۰۰ هزار تن تولید دارد اظهار کرد: از این میزان ۱۳۰ هزار تن مصرف داخلی و مابقی به خارج از استان صادر می شود.
وی با اشاره به سرمای سال گذشته و خشکسالی های پی در پی گفت: در بخش زراعی با کمبود آب مواجه هستیم که ۱٫۸۳ درصد کاهش داشته ایم ولی در تولید با ارتقای بهره وری کنترل داشتیم.
تشکری همچنین با اشاره به اینکه در این استان ۸٫۴ درصد توسعه باغا های دیم داشته ایم افزود: محصولاتی مانند پیاز و گوجه فرنگی ارقام قابل توجهی دارند که مازاد تولید داریم و قادریم این محصولات را به سایر استان ها صادر کنیم.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه سالانه در این استان ۱۲۰ هزار تن پیاز تولید می شود که ۹۰ هزار تن صادر می شود گفت: قبلا این محصولات باغی این استان به کشورهای عراق، پاکستان و کشورهای آسیای میانه صادر می شد که هم اکنون به دنیال این هستیم این صادرات را به چرخه تولید داشته باشیم.
تشکری افزود: استان خراسان شمالی قابلیت صادرات ۱۴۰ هزار تن محصول باغی(انگور، سیب و ..) را سالانه دارد که این امر نیاز به برنامه صادراتی است و مشوق می خواهد.
خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که سالانه بیش از ۲ میلیون انواع محصول از این سطح برداشت می شود.
۷۱۸۶/۶۰۴۲ خبرنگار: فاطمه مقدسی باجگیران** انتشار دهنده: سید حسین قدسیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید