دانش آموختگان از طرح کارورزی استقبال نمی کنندبه گزارش ایرنا، اسماعیل غنیان چهارشنبه شب در نشست مشترک کارگروه تخصصی اشتغال استان و شهرستان شاهرود که در شهرک صنعتی این شهر برگزار شد، افزود: اگر جوانان و خانواده های آنان مدعی بیکاری هستند، طرح کارورزی جایی است که حتی اگر کاری برای آنان فراهم نشود و یا علاقمند به کارورزی نباشند، می توان بر اساس آمار نام نویسی شدگان برای برنامه ریزی و جذب اعتبار با دولت رایزنی کرد.
وی ادامه داد: سهمیه استان سمنان در طرح کارورزی از پارسال بدون افزایش، یکهزار و ۸۹۰ نفر بوده و تاکنون ۲۲۰ قرارداد بسته شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همچنین با بیان اینکه سمنان تنها استانی است که با کاهش نرخ بیکاری و افزایش نرخ مشارکت روبروست، اضافه کرد: با این وجود بنا به اعلام دولت، در خصوص پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایر به عنوان استان کند قلمداد شده و در این زمینه عواملی چون ارزیابی، میزان انعقاد قرارداد و پرداخت تسهیلات از سوی بانک های عامل تاثیرگذار است.
غنیان میزان کل اعتبار استان در تسهیلات اشتغال روستایی و عشایر را ۹۲۴ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: از یکهزار و ۳۰۸ طرح ثبت شده ، تاکنون کمیته استان۱۷۰ طرح را دریافت کرده و از این تعداد ۱۲۵ طرح با اعتبار ۷۷۵ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۸۵۹ نفر، تایید و برای پرداخت به بانک ها فرستاده شده است.
وی با بیان اینکه تاکنون هر سه طرح پرداخت شده استان با اعتبار ۲ میلیارد و ۷۴۰ میلیون ریال متعلق به شاهرود است، افزود: از این شهرستان تاکنون ۵۸ طرح با اعتبار ۱۹۷ میلیارد ریال دریافت شده است.
غنیان یادآور شد: شهرستان میامی هم حدود ۱۱۰ میلیارد ریال سهمیه دارد و تاکنون ۱۱ طرح به ارزش ۴۴ میلیارد ریال به بانک های عامل ارسال شده است.
وی همچنین میزان تعهد اشتغال دستگاه های اجرایی استان در سال جاری را ۹ هزارو ۱۴۳ تن اعلام کرد و گفت: از این تعداد یکهزار و ۷۷۳ تن مربوط به شاهرود و ۴۷۹ تن نیز متعلق به میامی است.
آمار بیکاری استان سمنان پارسال حدود ۹ درصد بوده که پیش بینی می شود با درایت دولت تدبیر و امید به هشت درصد کاهش یابد .
سمنان از نظر شاخص نرخ بیکاری بعد از استان هرمزگان در رتبه دوم قرار دارد.
استان سمنان حدود ۷۰۳ هزار تن جمعیت دارد که ۱۱۰ هزارتن بیمه شده اجباری هستند.
۷۳۵۹/۶۱۶۷انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *