رئیس اتحادیه پیشکسوتان خانه کارگر:دولت قادر به پرداخت تعهدات بیمه ای نیستبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا،«حسن صادقی» روز سه شنبه در نشست خبری با استناد به گزارش مرکز پژوهش های مجلس در خصوص صندوق های بازنشستگی، افزود: معافیت بیمه ای کارگاههای زیر ۵نفر، برعهده گرفتن حق بیمه دوران سربازی، بازنشستگی زودهنگام کارگران کارخانه هایی که با بحران اقتصادی مواجه اند،پرداخت سه درصد بیمه کارفرمایی برای برخی از مشاغل و موارد متعدد دیگر(بیمه قالیبافن،خادمین مساجد و…) باعث شده که سفره تامین اجتماعی برای بازنشستگان کوچکتر شود.
صادقی گفت: طی سال های ۸۳ تا ۹۵ معادل ۲۰۸هزار و ۵۰۵ نفر بازنشسته پیش از موعد به صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی اضافه شده است.
وی اظهار داشت: همچنین یکی دیگر از مصوبات برای افرادی بود که یکسال بیمه پرداخت کرده اند که می توانند ۹سال دیگر را بخرند و از ۱۰ روز حقوق مستمری برخوردار شوند.
رئیس اتحادیه پیشکسوتان خانه کارگر، میزان حقوق بازنشستگان را در سال ۱۳۹۰ برابر با سه هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان ذکر کرد.
وی با اشاره به بدهی دولت به صندوق تامین اجتماعی گفت: بدهی دولت به صندوق تامین اجتماعی در سال ۸۰ برابر با ۲هزار ۴۵۰میلیارد تومان بود که در سال ۸۷ به ۱۲هزار و ۳۹۶ میلیارد تومان رسید.
وی معتقد است: روندی که در صندوق تامین اجتماعی وجود دارد فقط خاص یک دولت نیست بلکه همواره دولت ها بر اساس تعهد عمل نمی کنند.
وی با اشاره به صحبت های اخیر رئیس مجلس بیان داشت: رئیس مجلس شورای اسلامی بتازگی اظهار داشته که بخشی از بدهی دولت به صندوق (حدود ۶۰هزار میلیارد تومان) در سال ۹۷ پرداخت شود که اگر چنین اتفاقی بیفتد کمک بزرگی به صندوق می شود.
صادقی با اشاره به راهکارهایی برای بهبود وضعیت صندوق تامین اجتماعی اظهار داشت: صندوق تامین اجتماعی نیاز مبرم به اصلاح ساختارها، جلوگیری از تصویب قانون برای بازنشستگی بیش از موعد، لغو تدریجی معافیت های بیمه ای ،برقراری سه جانبه گرایی ،اصلاح در مدیریت و کارکرد سازمان،پرهیز دولت از دخالت در امور صندوق ها، کاهش هزینه های اجرایی ،تعیین تکلیف بخش درمان و ارائه گزارش هر ۶ماه یکبار از وضعیت صندوق ها دارد.
وی در پایان پیشنهاد کرد: هیات امنای صندوق تامین اجتماعی باید به غیر از ۵نفر نمایندگان دولت،۲نفر کارگری،۲نفر کارفرمایی و ۲ نفر از بازنشستگان صندوق حضور داشته باشند.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام : @IRNAeco
اقتصام**۹۱۲۳** ۶۰۷۵
گزارش : زهره دریغ گفتار**انتشار: زهرا هجینی نژادانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *