راهکار گذر از بحران آب در شیرازدر این یادداشت به قلم مهدی آماده سردبیر این روزنامه آمده است: موضوع خشکسالی و بحران کم آبی فارس و شهر شیراز در بهار و تابستان سال جاری مهمی است که در یکی دو هفته اخیر بارها از سوی مسئولین استان و به‌خصوص شهر شیراز مطرح شده است!
در این راستا جلساتی برگزار و مطالبی جهت انجام بیان شده که هنوز وارد فاز اجرایی نگردیده که به نظر می‌رسد در حال زمان‌سوزی هستیم.
در نشست شورای برنامه ریزی شیراز، فرماندار شهر راز هشدار کاملاً جدی داد که بحران کم آبی بر روی شیراز سایه انداخته است و معاون آبفا نیز عنوان کرده بود که در صورت نیندیشیدن راهکارهایی و صرفه‌جویی مردم شیراز، بحران کم آبی برای شیراز مشکل ساز خواهد شد؛ همچنین نشستی با حضور رئیس و برخی اعضاء شورای شهر شیراز با مسئولین آبفا شیراز برگزار شده بود که در این جلسه نیز قرار بر تشکیل کمیته ای متشکل از شورا، شهرداری و آبفا شیراز، صدا و سیما مرکز استان فارس و سازمان تبلیغات اسلامی جهت دنبال کردن روند فرهنگ سازی مصرف بهینه آب شده بود.
صد البته این اقدام مطلوب و مفید است اما به هیچ عنوان کافی نیست چون بسیاری از مردم شبکه استانی صدا و سیما را دنبال نمی کنند و شنونده رادیو و بیننده شبکه فارس نیستند. علاوه بر آن فعالیت سازمان تبلیغات اسلامی نیز اثر بخشی لازم و کافی را ندارد و تنها گروه خاصی مخاطب برنامه‌های این سازمان هستند.
به همین دلیل باید برای رساندن این پیام مهم به مردم که «بحران کم آبی در کلانشهر شیراز جدی است» و اگر مردم نخواهند صرفه‌جویی را سرلوحه خویش در پنج، شش ماه آینده قرار دهند، جیره بندی آب حداقل اتفاقی است که رخ خواهد داد.
بایستی با اقداماتی بسیار بیشتر از آنچه تاکنون تنها مطرح شده(و وارد فاز اجرایی نیز نشده) است، شهروندان شیرازی را متوجه شرایط واقعی وضعیت آب شرب شهر نمود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز، در نشست مطبوعاتی هفته گذشته عنوان کرد که «اگر مردم شهر بیست درصد در مصرف آب صرفه جویی کنند، در بهار و تابستان امسال، آب جیره بندی نخواهد شد!» عدد بیست درصد جهت صرفه جویی آب در شیراز عدد بزرگی است و برای تحقق آن بایستی تلاش مضاعفی در زمینه اطلاع رسانی مردم شهر از شرایط موجود و توصیه و تبلیغات در مسیر ایجاد فرهنگ مصرف بهینه آب نمود.
در چنین شرایطی باید استانداری فارس، فرمانداری شیراز، آبفا استان، شهرداری، شورای شهر و آبفا شیراز، فرهنگ و ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی، صدا و سیمای مرکز فارس، رسانه‌های مکتوب، خبرگزاری‌ها و… همه و همه پای کار باشند و از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنند.
بایستی اطلاع رسانی و تشویق مردم جهت صرفه جویی و آموزش راهکارهای کاهش مصرف آب از مسیرهای گوناگون انتقال یابد.
شعارهای کوتاه و آموزش شیوه‌های صرفه جویی می‌تواند در سطح شهر روی بیلوردها و تابلوهای شهرداری خودنمایی کند یا در اتوبوس و مترو مقابل چشم مسافران باشد، در روزنامه‌ها هر روز منتشر گردد، در صدا و سیما پخش شود، امام جماعت مساجد در سخنانشان به آن اشاره کنند، در مدارس توسط معلمان برای دانش‌آموزان مطرح بشود، در ادارات دولتی پیرامون این مهم کارگاه‌هایی برگزار شود و…
در هر حال باید برای رسیدن به صرفه جویی بیست درصدی تلاش و کوشش کرد، برنامه داشت و از تمام ظرفیت‌ها بهره لازم و کافی برد تا بحران کم آبی امسال را پشت سر بگذاریم تا شاید کسی احساس مسئولیت کند و در پاییز و زمستان ۹۷ ابرها بارور شوند. ابرهایی که امسال هم همچون چند سال اخیر روزهای زیادی در آسمان فارس بودند اما یا هیچ بارشی نداشتند یا اگر هم فعالیت بارشی داشتند، بسیار اندک بود.
۷۳۷۵/ ۲۰۲۷انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید