سرانه مراجعه به پزشک درایلام بالاتر از متوسط کشور استنورالدین رحیمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: شرایط خاص استان مرزی ایلام مانند نفوذ ریزگردهای الاینده و یا تسری برخی بیماری ها واگیردار در جریان مراودات مرزی در بالا رفتن متوسط مراجعه به مراکز درمانی در این استان که بیمه سلامت ۷۶ درصد جمعیت ان را پوشش می دهد موثر است.
وی در خصوص بالا بودن متوسط مراجعه به مراکر درمانی در ایلام گفت: متوسط سرانه مراجعه گروه ‘ سایر اقشار ‘این استان به مراکز تشخیصی و درمانی ۲۹ بار در سال و بسیار بالاتر از متوسط این شاخص در کشور است.
دکتر رحیمی اضافه کرد: از ابتدای طرح تحول سلامت تاکنون ۱۱۷ هزار و ۴۳۷ نفر در صندوق‌های مختلف تحت پوشش بیمه سلامت از خدمات بستری در بخش دولتی و خصوصی استفاده کرده همچنین حدود هشت میلیون و ۲۴۴ هزار و ۲۲۸بار مراجعه در بخش سرپایی به مراکز تشخیص و درمانی انجام شده است.
وی افزود: با اجرای طرح تحول سلامت و رایگان شدن بیمه همگانی سلامت، حدود ۹ درصد از افراد تحت پوشش صندوق کارکنان دولت ، ۱۸ درصد از صندوق سایر اقشار ، ۱۰۰ درصد از صندوق بیمه سلامت ایرانیان و چهار درصد روستائیان به صندوق بیمه همگانی وارد شده اند که این ورود باعث افزایش هزینه‌های این بیمه شده است.
وی یادآور شد: این افراد قبل از مهاجرت به سمت صندوق بیمه همگانی، با پرداخت سرانه در برخی از صندوق‌ها باعث تزریق منابع مالی به بیمه سلامت استان می‌شدند که با عدم پرداخت سرانه و رایگان شدن خدمات برای انان باید برای جبران هزینه ها تمهیدی صورت گیرد.
مدیر کل بیمه سلامت استان ایلام گفت: مطالبات برخی گروه‌های پزشکی تا خرداد ماه پرداخت شده و مطالبات داروخانه‌ها نیز در وضعیت بهتری قرار گرفته است، گفت: با توجه به افزایش بار مراجعه بیمه شدگان به مراکز تشخیصی و درمانی هزینه‌های سازمان روز به روز در حال افزایش است و میزان بدهی‌ها بیشتر می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه عدم تخصیص به موقع منابع و نبود منابع مالی پایدار باعث تاخیر در پرداخت مطالبات مراکز درمانی شده خواستار شد که با اهتمام نمایندگان مجلس شوای اسلامی و افراد دخیل درحوزه سیاست‌گذاری با ارائه آمار و مستندات لازم، ب ۷۵ هزار میلیارد ریال به منظور جبران زیان انباشته سازمان بیمه سلامت تخصیص داده شود.
رحیمی همچنین به آمار بیماران خاص در این استان اشاره کرد و گفت: ۴۳۲ بیمار خاص شامل بیماران هموفیلی، دیالیز، پیوند کلیه و تالاسمی تحت پوشش بیمه سلامت استان ایلام هستند که به صورت رایگان تمام خدمات تخصصی را دریافت می‌کنند.
وی با بیان اینکه هزینه درمان بیماران خاص ۱۳۰ میلیارد ریال در سال بوده، افزود: این تعداد بیمار خاص از ابتدای طرح تحول سلامت،۴۴ هزار و ۳۳۷ بار به مراکز تشخیص و درمانی مراجعه کرده ‌و به ازای هر بیمار ۳۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.
رحیمی گفت: هزینه درمان در استان ایلام به یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال در سال رسیده است که تامین ان نیازمند تخصیص بودجه است. .
به گزارش ایرنا، ۳۶۷ هزار و ۳۰۲ نفر از جمعیت این استان، تحت پوشش بیمه سلامت ایران هستند که از این تعداد ۲۴۰ هزار و ۲۷۲ نفر صندوق روستائیان و عشایر، ۶۷ هزار و ۲۶ نفر کارکنان دولت، ۳۵ هزار و ۶۹۰ نفر بیمه همگانی سلامت، پنج نفر صندوق ایرانیان و ۲۴ هزار و ۳۰۹ نفر سایر اقشار تحت پوشش این سازمان هستند.
خبرنگار: لیلی خاکی**انتشاردهنده: شهریار حیدری فر
۷۱۸۰/۶۰۳۴انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید