سناتور پاکستانی:اجرا نشدن خط لوله صلح ناکامی ما در سیاست خارجی بودبه گزارش روز جمعه ایرنا، سناتور «شری رحمان» گفته که پروژه خط لوله موسوم به ‘ آی پی’ با فعالیت های دولت پیشین پاکستان به رهبری آصف علی زرداری آماده بهره برداری و استفاده بود، اما دولت و حزب حاکم( مسلم لیگ – نواز) آن را نادیده گرفت.
رحمان افزوده است: اکنون پاکستان در همسایگی ایران از گاز محروم است و مجبور است ۱٫۲ میلیارد دلار نیز به ایران جریمه بپردازد.
پاکستان کشوری با بیش از ۲۰۰ میلیون نفر جمعیت، بازار مصرف بزرگ گاز طبیعی در منطقه محسوب می‌شود که درحال حاضر تنها توانایی تامین دوسوم گاز مورد نیاز خود را دارد.
این درحالی است که با توجه به افت فشار مخازن گاز این کشور، سهم تولید داخلی در تامین گاز مورد نیاز آینده پاکستان بیش از پیش کاهش می یابد.
ازسوی دیگر، طی سال‌های اخیر پاکستان با بحران تامین انرژی رو به رو بوده است، به همین منظور در سال‌های اخیر، پاکستان به دنبال انعقاد قراردادهای مختلف واردات گاز از جمله خط لوله صلح، خط لوله تاپی برای واردات از ترکمنستان و واردات ال.ان.جی از قطر بوده است.
پروژه گازرسانی از ایران به پاکستان موسوم به «خط گاز صلح» سال‌هاست آغاز شده اما دخالت کشورهای مختلف ، اجرای آن را در پاکستان به تأخیر انداخته است.
میزان مصرف گاز در پاکستان طی ۲۰ سال گذشته بیش از ۸۰ درصد افزایش داشته و جمعیت پاکستان به‌سرعت درحال رشد است و تعداد انشعابات گاز از چهار میلیون به ۸٫۴ میلیون انشعاب افزایش یافته است.
آساق**۶۱۲۵*شبس*۱۶۱۳*انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید