شاخص بورس با ۱۴۴ پله صعود، رشد خود را از سر گرفتبه گزارش ایرنا، گروه های صنعتی مرتبط با بازارهای جهانی همچنان در حال رشد در بازار سرمایه اند.
رشد قیمت مواد پایه در بازارهای جهانی، نرخ سهام شرکت های مرتبط با آنها در بورس را افزایش داده است.
بر این اساس، نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، شفن (پتروشیمی فناوران)، شبندر (پتروشیمی بندرعباس) و فخوز (فولاد خوزستان) در معاملات امروز با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص، زمینه صعود نماگر بازار سرمایه را فراهم کردند.
بیشترین تاثیر منفی نیز از طرف تاپیکو به شاخص بورس وارد شد.
گروه فلزات اساسی در معاملات امروز نیز همانند روزهای گذشته، صدرنشین بورس شد. در این گروه ۹۷ میلیون سهم به ارزش ۲۰۷ میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه فراورده های نفتی به ارزش ۱۰۵ میلیارد ریال و خودرو به ارزش ۱۰۳ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص داد.
در رده چهارم گروه شیمیایی با معاملاتی به ارزش ۱۰۱ میلیارد ریال جای گرفت.
گروه کانی های فلزی نیز با معاملاتی به ارزش ۶۴ میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.
در معاملات امروز ۵۸۹ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش سه هزار و ۵۷۹ میلیارد ریال در ۵۱ هزار و ۲۱۱ نوبت خرید و فروش شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، ۴۶ واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۳۱ واحد بالا رفته است.
شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، ۲۴ واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، ۱۹۳ واحد رشد کرده است.
شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، ۱۰۶ واحد و شاخص بازار دوم بورس ۲۸۸ واحد افزایش یافته است.

** ۹۶ هزار و ۴۲۷ میلیارد ریال افزایش سرمایه شرکت بورسی در هشت ماه
به گزارش سازمان بورس و اوراق بهادار، در هشت ماه گذشته حدود ۹۶هزار و ۴۲۷میلیارد و ۷۵میلیون ریال افزایش سرمایه در بورس اوراق بهادار صورت گرفت که از این میزان ۱۵ هزار و ۶۱۲میلیارد و ۴۱۴ میلیون ریال از طریق جایزه و ۸۰هزار و ۸۱۴میلیارد و ۶۶۱میلیون ریال از طریق حق تقدم بود.
در آبان امسال ۱۴ هزار و ۸۹۷ میلیارد ریال افزایش سرمایه از سوی ناشران در تالار شیشه ای به ثبت رسید که یک هزار و ۵۰۶ میلیارد ریال آن از طریق جایزه و ۱۳ هزار و ۳۹۱ میلیارد ریال از طریق حق تقدم بود.
در نخستین ماه پاییز نیز ۳۸ هزار و ۴۵۶ میلیارد ریال افزایش سرمایه در بورس اوراق بهادار را شاهد بودیم که ۴۲۹ میلیارد ریال آن از طریق جایزه و ۳۸ هزار و ۲۷ میلیارد ریال از طریق حق تقدم صورت گرفت.
افزایش سرمایه شرکت های بورسی با تامین نقدینگی لازم، زمینه اجرای طرح های توسعه و تکمیلی را فراهم می کند.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام ۲۰۲۲*۱۹۶۱*
گزارش: میثم طاهری* انتشار: مریم مسعودانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *