شرکت های توسعه ای کنسرسیوم صادرات را دنبال کنندبه گزارش ایرنا، سیدمهدی حسینی نژاد روز پنجشنبه در آئین بزرگداشت روز صادرات و تجلیل از صادرکنندگان برتر استان کرمان افزود: بیش از ۹۰ درصد از ۲٫۲ میلیارد دلار صادرات استان کرمان مربوط به چند مصول خاص است.
وی ادامه داد: باید قوانین را منطقه ای کرد زیرا به حوزه های کارهای توسعه ای و صادراتی کمک می کند و همچنین باید نگاه ایالتی کردن به قوانین داشته باشیم تا رفع مشکلات صادرات را تسری بخشیم.
وی تصریح کرد: صادرات سالانه کشور به میزان ۴۴ میلیلارد دلار و استان کرمان ۴٫۸ درصد از صادرات را کشور را به خود اختصاص داده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: در مقایسه با کشورهای توسعه یافته میزان صادرات قابل توجه نیست و باید به آن توجه بیشتری شود.
وی افزود: قوانین مزاحم هدفمندی یارانه ها سال ۹۲ تصویب شد و قرار بود به تولید کمک کند اما در اجرا اتفاقی در این راستا نیفتاد.
حسینی نژاد با بیان اینکه استان کرمان از نظر معدنی حرف نخست را در کشور می زند اظهار کرد: بیش از ۶۳ میلیون تن مواد معدنی استخراج می شود که از این میزان ۳۰ درصد مربوط به استان از کرمان است.
وی گفت: بیش از ۹۹٫۶ تولید ناخالص داخلی استان کرمان مربوط به پنج شرکت است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان افزود: بیش از ۶ هزار نفر به حوزه معدن ورود کرده اند که توان فنی ندارند و سالها باید درگیر نفراتی بود که معدن ثبت داده اند و باید این افراد تعیین تکلیف شوند.
آئین بزرگداشت روز صادرات و تجلیل از صادر کنندگان برتر استان کرمان با حضور رئیس سازمان توسعه و تجارت و رئیس اتاق ایران، اعضای فراکسیون صادرات مجلس شورای اسلامی، استاندار کرمان، رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان و برخی از مدیران استانی، بخش خصوصی و صادرکنندگان حضور داشتند.
در این آیین از ۲۰ صادر کننده برتر استان کرمان تجلیل شد.
در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال در استان کرمان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی گام های موثری در زمینه تولی و صادرات با همکاری دولت و بخش خصوصی برداشته شده است.
خبرنگار: حامد سالاری ** انتشار دهنده: نجمه حسنی*
۷۴۲۰/۳۰۲۹انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *