مدیرکل راه و شهرسازی: ۳۰ درصد شهر قم نیازمند بازآفرینی استبه گزارش ایرنا، حسن صبوری روز چهارشنبه در یازدهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان قم در سالن امام جواد(ع) استانداری قم، افزود: از مجموع اراضی قم که نیازمند بازآفرینی است، یک هزار هکتار در ردیف مکان های ناهمگون شهری مانند آرامستان و جاده قرار دارد.
وی در ادامه با بیان این که تسهیلات بافت فرسوده در سه سال ۹۴ ،۹۵ و ۹۶ به شدت کاهش یافته است تاکید کرد: تامین نشدن یارانه مورد نیاز برای تسهیلات بافت فرسوده موجب سلب اعتماد مردم برای نوسازی در این بافت شده است.
صبوری، بهسازی بافت فرسوده را از جمله اولویت های اساسی دانست و افزود: توجه به توسعه درون زای شهر و جلوگیری از توسعه فیزیکی شهر به دلیل مهاجرت های زیاد باید مورد توجه قرار گیرد.
مدیرکل راه و شهرسازی استان قم همچنین با اشاره به ظرفیت های حمل و نقل ریلی و جاده ای قم گفت: قم در بعد ملی در مسیر مواصلاتی ۱۷ استان کشور و یک شاهراه مواصلاتی و در بعد بین المللی نیز در مسیر اصلی بین المللی قرار دارد.
وی با بیان این که به دلیل موقعیت خاص قم سطح سرویس مسیرهای استان قم باید ارتقا یابد ادامه داد: بر اساس مطالعات جامع انجام شده سطح سرویس مسیرهای استان در هشت محور اصلی استان به ویژه در ایام خاص بالاست که باید این موضوع توسط مسئولان استان تعیین تکلیف شود.
صبوری، جاده قم – نیزار و نیز جاده قم – تهران را از جمله طرح های اقتصاد مقاومتی استان قم در حوزه جاده ای اعلام کرد و افزود: احداث ۷ کیلومتر از جاده قم – نیزار از جمله طرح های اقتصاد مقاومتی بود که ۱۳٫۵ کیلومتر بهسازی صورت گرفته و اصلاح مسیر به طول ۱٫۵ کیلومتر از این جاده که مازدا بر تعهد راه و شهرسازی قم بود با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است و تا ۲ ماه آینده به اتمام می رسد.
وی با اشاره به آخرین اقدام اصلاح جاده قدیم قم – تهران افزود: ۶ کیلومتر تعهد راه و شهرسازی در طرح های اقتصاد مقاومتی بود که ۱۴ کیلومتر انجام شده است، ایجاد ۲ لاین جدید برای تفکیک لاین های رفت و برگشت و احداث ۲ پل در این مسیر در حال انجام است.
وی در ادامه با اشاره به تعریف کمربند جدید قم به طول ۱۱۰ کیلومتر گفت: کمربندی فعلی قم به دلیل ایجاد کاربری های موجود اطراف آن امکان تعریض ندارد که مطالعات کمربند جدید قم حد فاصل کیلومتر ۱۰ و ۶ آزادراه قم- تهران انجام شده و اعتبار مورد نیاز برای احداث آن ۱۱ هزار میلیارد ریال پیش بینی می شود.

** ۳۷۸ واحد مسکن مهر در قالب ۳ تعاونی در قم تعیین تکلیف می شود
مدیرکل راه و شهرسازی استان قم با بیان این که ساخت ۴۳ هزار و ۸۳۰ مسکن مهر در قم تعهد شده است گفت: از این تعداد تنها ۳۷۸ واحد مسکن مهر در قالب ۳ تعاونی باقی مانده است که با همکاری استانداری و دادستانی قم در حال پیگیری این موضوع هستیم و امیدورایم مسکن مهر قم در سه ماه نخست ۹۷ به طور کامل تعیین تکلبیف شود.
وی با بیان این که بر اساس آخرین سرشماری ۴۵ هزار خانه خالی در قم وجود دارد گفت: این آمار نشان می دهد که سرمایه گذاری گسترده جدید در بخش مسکن نباید صورت گیرد و مطالعات نشان می دهد که اقبال زوج های جوان بیشتر به واحدهای مسکونی حدود ۷۰ متری است.

** انتقاد از تخصیص نیافتن اعتبار بازسازی حاشیه کلان شهرهای مذهبی به قم
صبوری با انتقاد از تخصیص نیافتن اعتبار بازسازی حاشیه کلان شهرهای مذهبی به قم گفت: مشهد، قم و شیراز سه کلانشهر مذهبی کشور است که از سه سال گذشته قرار بود برای این سه شهر اعتباری برای بازسازی حاشیه این شهرها تخصیص یابد که تنها این اتفاق برای مشهد افتاده ولی تا کنون هیچ اعتباری به قم و شیراز تخصیص نیافته است.
وی با بیان این که اعتباری برای قم و شیراز در نظر گرفته می شود ولی هیچ پولی داده نمی شود اظهار داشت: این امر موجب شده، دیگر ردیف های اعتباری اختصاصی قم از شرکت عمران بهسازی حذف شود.
۷۴۰۴/ ۱۱۷۵انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید