مذاکرات تجارت آزاد ایران و پاکستان بزودی در اسلام آباد برگزار می شودبه گزارش شامگاه دوشنبه ایرنا از ‘پروفیت’ پاکستان، قرار است اعضای یک هیات بلندپایه جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در این اجلاس به اسلام آباد سفر کنند.
این سایت خبری به نقل از منابع موثق در دولت پاکستان که نامی از آنها در خبر برده نشده، اظهار امیدواری کرد که این گفت و گوها دستاوردهای قابل قبولی در راستای گسترش روابط تجاری و بازرگانی دوجانبه داشته باشد.
بر اساس این گزارش، هر چند ایران و پاکستان تفاهم نامه تجارت آزاد را امضاء کرده اند، برای اجرای آن باید اقدامات بیشتری صورت گیرد.
در ادامه این مطلب آمده است: موانع غیر تعرفه های گمرکی از سوی ایران بالاست و برای گسترش روابط تجاری فیمابین لازم است این موانع از بین بروند.
پیش نویس اولیه آغاز فعالیت تجارت آزاد بین ایران و پاکستان آماده شده و قرار است این پیش نویس در جریان دیدار اعضای هیات تجاری ایران با مقامات پاکستانی مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.
منابع دولتی پاکستان ابراز امیدواری کرده اند که با رفع هر چه سریع تر موانع بانکی بین دو کشور زمینه تجارت آزاد بین دو کشور هموار شود.
به گزارش ایرنا، پاکستان گسترش روابط تجاری با ایران را منوط به اقداماتی دانسته که دولت ایران باید برای رفع موانع تجاری انجام دهد که یکی از آنها ایجاد تسهیلات لازم برای تجار و سرمایه گذاران پاکستانی است.
بازرگانان پاکستان امیدوارند شعبه بانک ملی جمهوری اسلامی در شهر تجاری بندری کراچی افتتاح شود تا از این طریق، مشکلات تبادل مالی با ایران از بین برود.
این در حالی است که هند برای تداوم روابط تجاری با ایران شعبه بانک کلکته را در تهران دایر کرد و در زمان تحریم های بین المللی این بانک همچنان به فعالیت خود ادامه داد.
در زمان تحریم های بین المللی علیه ایران همچنین تعدادی از شعبه های بانک های چین، امارات متحده عربی و ترکیه نیز با چراغ سبز آمریکا همچنان درایران فعالیت کردند.
با این وجود بانک های پاکستانی به دلیل ترس از تحریم های آمریکا فعالیت خود را در آمریکا متوقف کردند.
به دلیل نبود روابط بانکی بسیاری از تبادلات تجاری بین دو کشور خارج از مجراهای بانکی و نهادهای مالی صورت می گیرد.
از سوی دیگر هر چند مقامات ایران برای افتتاح شعبه بانک ملی در کراچی اظهار آمادگی کرده اند، اما بانک مرکزی پاکستان تا کنون از صدور مجوز خودداری کرده است.
به گزارش ایرنا بر اساس آمارها، میزان مبادلات تجاری ایران و پاکستان در ۹ ماهه ۹۶ افزایش ۴۹ درصدی را نشان می دهد و بر این اساس، طی ۹ ماه سال جاری میزان صادرات کالا از ایران به پاکستان رشد هفت درصدی و میزان صادرات کالاهای پاکستان به ایران رشد ۴۲ درصدی را نشان می دهد.
میزان صادرات ایران به پاکستان در ۹ ماه امسال، ۶۳۴ میلیون دلار و میزان صادرات پاکستان به ایران طی این مدت، ۳۴۸ میلیون دلار می باشد.
مجموع مبادلات دو کشور در ۹ ماه سال جاری ۹۸۲ میلیون دلار اعلام شده است.
ارزش اقلام صادراتی ایران به پاکستان در سال ۱۳۹۵ بیش از ۷۹۵ میلیون دلار و واردات از این کشور همسایه حدود ۳۶۵ میلیون دلار بود.
شبد**آساق**۶۱۲۵**۱۳۷۹انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید