معاون وزیرصنعت:کالاها وخدمات درایام پایانی سال نباید گران شودبه گزارش خبرنگار ایرنا، محمود نوابی عصر دوشنبه در پنجمین همایش تجلیل از ۵۶ واحد تولیدی حامیان حقوق مصرف کنندگان استان تهران که در هتل اسپیناس پلاس تهران برگزار شد افزود: حمایت از مصرف کنندگان باید در دستورکار تمام مدیران واحدهای خدماتی و تولیدی باشد و اگر این اتفاق افتد آنگاه کالاهای ایرانی شکل رقابتی با کالاهای خارجی پیدا می کند.
وی تصریح کرد: برای اینکه هموطنان از کالاهای ایرانی استقبال بیشتری کنند اول باید به حقوق آنها احترام گذاشت و سپس با فرهنگ سازی و افزایش کیفیت در بازارهای بین المللی رقابت کنیم.
رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان ادامه داد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری، تولیدکننده و مصرف‌کننده لازم و ملزوم هم بوده و مصرف‌کننده باید مطالبه‌گر و انتقادگر باشند ولی دست از حمایت تولید نباید کشید.
وی با اشاره به برگزاری موفق پنجمین همایش تجلیل از واحدهای تولیدی و خدماتی حامیان حقوق مصرف کنندگان استان تهران اظهار کرد: برای معرفی واحدهای موفق ارزیابی های مختلفی از بنگاه های اقتصادی برای حمایت از مصرف کنندگان انجام می شود و با معرفی این واحدها مردم تشویق می شوند که به سمت کالاهای داخلی بروند.
نوابی خاطرنشان کرد: استان تهران در بخش حقوق مشتریان و همچنین مبارزه با کالاهای قاچاق در جایگاه نخست کشوری قراردارد و این استان در ارزیابی های انجام شده در زمینه حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان در کشور پیشتاز است.
رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به برگزاری هفدهمین همایش برترین‌های بنگاه های اقتصادی کشور تصریح کرد: درمقایسه با دوره اول ۲۵ برابر در حوزه متقاضیان و درحوزه منتخبان نیز۲۲ برابر رشد داشته ایم و ۲ سال است از محل صرفه جویی این همایش بصورت رایگان برگزار می کنیم.
وی با بیان اینکه نباید به سمت مصرف‌گرایی برویم، اظهار کرد: ما باید بازارهای زیادی را ببینیم اما باید اذعان کرد با تکمیل زنجیره‌های تولید، این اتفاق خواهد افتاد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: ماده ۶ قانون حمایت از مصرف‌کننده مورد غفلت واقع شده که با اهتمام وزیر و استانداران سراسر کشور، دستگاه‌های برتر باید رتبه خود را اعلام کنند تا با شفافیت، فرآیند کار مشخص شود و تکریم ارباب رجوع نیز انجام بگیرد.
وی با اشاره به اینکه حقوق مصرف‌کننده تنها مختص به قیمت چند کالای جزیی نیست افزود: اگر سرمایه‌گذار را تحویل نگیریم و در امور اداری این سرمایه گذار را اذیت کنیم موجبات فرار آن را ایجاد کرده‌ایم.
نوابی تاکید کرد: سرمایه‌دار و سرمایه‌گذار دو مقوله جدا هستند به طوریکه سرمایه‌دار بازار را خراب می‌کند ولی سرمایه‌گذار افراد شریفی هستند که رونق اقتصادی به همراه دارند.
وی در ادامه با تشکر از رئیس سازمان صداوسیما در جهت راه اندازی شبکه تلویزیونی ایران کالا گفت: این کانال تلویزیونی قرار است بصورت رایگان به معرفی واحدهای نمونه تولیدی کشور بپردازد.
رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان با انتقاد از ترویج سیستم نظردهی در قبال جایزه در رسانه‌های کشور اظهار کرد: امروز دیگر بسیاری از مردم به سایت سازمان حمایت از مصرف کنندگان مراجعه نکرده و نظر نمی‌دهند زیرا همه عادت کردند در قبال هر نظردهی جایزه بگیرند.
وی با تاکید بر مصرف کالای خوب ایرانی توسط مردم افزود: پیش‌بینی می‌کنیم سال آینده سالی پربار در حوزه ایجاد اشتغال و رونق تولید کشور باشد.
نوابی با بیان اینکه خواندن دفترچه‌های راهنمای کالا حق مردم است گفت: مصرف کننده باید کالای باکیفیت را از تولید کننده داخلی بخواهد و این موضوع خود به تقویت تولید ملی منجر خواهد شد.
در این مراسم از ۵۶ واحد تولیدی و خدماتی منتخب استان تهران که حقوق مصرف کنندگان را رعایت کرده اند با ارائه تندیس و گواهینامه تجلیل و قدردانی بعمل آمد.
هدف از برگزاری این همایش، گسترش و نهادینه کردن فرهنگ رعایت حقوق مصرف کنندگان، ایجاد و تثبیت ونهادینه کردن ساختار رقابتی سالم و تشویق فعالیت های بنگاه های اقتصادی در جهت حمایت موثر از حقوق مصرف کنندگان و تجلیل از تولیدکنندگان منتخب عنوان شده است.
قیمت، کیفیت، توزیع، خدمات قبل و پس از فروش ، اطلاع رسانی و کسب رضایت مشتری از شاخص های انتخاب واحدهای نمونه است.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
تهرام/۷۲۴۳/۱۱۰۹ / ۱۵۳۹انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید