معاون وزیر راه: تا پایان سال ۱۰۰ کیلومتر از راه‌آهن چابهار- زاهدان آماده ریل‌گذاری می‌شودبه گزارش ایرنا از روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، خیراله خادمی در دیدار سفیر هند در تهران با وی،ضمن تاکید بر اجرای توافق‌ همه جانبه دو دولت برای همکاری در بخش حمل و نقل اظهارداشت: ابعاد همکاری های دو کشور در سفر وزیر راه و شهرسازی به دهلی نو مورد بحث قرار می‌گیرد و در زمینه مفاد تفاهم‌نامه احداث راه‌آهن چابهار- زاهدان تصمیم نهایی اتخاذ خواهد شد.
خادمی، روند احداث این پروژه ریلی در کشور را با منابع داخلی و تخصص مهندسان ایرانی مثبت ارزیابی کرد و افزود:‌ تاکنون از محل منابع داخلی ۳۰۰ میلیون دلار در راه‌آهن چابهار – زاهدان هزینه شده و اکنون با توجه به تفاهم‌نامه امضا شده بین دو کشور خواستار قرارداد تجاری هستیم.
وی خاطرنشان کرد:‌ تامین مالی (فاینانس) پروژه از اهمیت بالایی برخوردار است و با توجه به وضعیت منابع داخلی، همکاری در این حوزه نیاز به تامین منابع از سوی دولت هند دارد.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل ونقل گفت:‌ هدف جمهوری اسلامی ادامه همکاری دو کشور به منظور بهره‌مندی از مزایای اقتصادی و تجاری راه آهن چابهار- زاهدان است و تداوم مذاکرات و ابعاد این همکاری‌ها در سفر وزیر راه وشهرسازی به هند قطعی می‌شود.
براساس این گزارش، سوراب کومارسفیر کشور هند نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی و تمایل هند برای همکاری با ایران گفت:‌ براساس جلسات پیشین، شرایط تامین مالی این پروژه از سوی کشور متبوعش بررسی شد و نتایج نهایی بزودی اعلام می‌شود.
وی همکاری با ایران را برای هند بسیار مهم دانست و افزود: پروژه چابهار- زاهدان و همکاری در این زمینه برای هند بسیار مهم است و در این ارتباط گام ‌های مثبتی برداشته شده که انتظار می رود در سفر وزیر راه و شهرسازی به هند این همکاری‌ها گسترش یابد.
به گزارش ایرنا ، پیش از این دولت هند با انجام سرمایه گذاری های جداگانه ۸۵ و ۱۵۰ میلیون دلاری در بندر چابهار موافقت کرده و اکنون شرکت های هندی مقدمات کار خود را برای انجام این سرمایه گذاری آغاز کرده اند و به تازگی اپراتوری بندر چابهار نیز به شرکت سرمایه گذار هندی در این بندر واگذار شده است.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**۱۱۰۸** ۱۵۵۹
خبرنگار: ایرج منصوری ** ناشر: حسین عضدی فساانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *