مقام پیشکسوت صنعت کشور گرامی داشته شدبه گزارش خبرنگارر ایرنا، آیین تجلیل از تلاش های بی منت و فداکارانه مقیمی اصل در تالار پتروشیمی تبریز، سرشار از شور خدمت به مام میهن توسط فعالان بخش خصوصی خطه آذربایجان بود و همه از اینکه در ابتکاری ارزشمند، مقام یکی از بزرگان عرصه تولید ملی گرامی داشته می شود، اشک شوق در چشمان شان حلقه زده بود.
اهمیت گرامیداشت مقام و منزلت فعالان و سرمایه گذاران بخش خصوصی در راه کمک به توسعه و ترقی کشور زمانی دوچندان می شود که بدانیم به گفته مسوولان ۸۰ درصد از سرمایه گذاری های حوزه صنعت و معدن آذربایجان شرقی در دهه های اخیر توسط سرمایه گذارانی همانند مقیمی اصل که فعالیت خود را از کارگاه های کوچک آغاز کرده اند، انجام شده است.
هر چند مقیمی اصل پیش از این بارها از سوی وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان کارآفرین نمونه کشور و پیشکسوت صنعت ایران تجلیل شده است، اما رمز ماندگاری و محبوبیت وی در عرصه تولید و صنعت و معدن، نه داشتن ساختار عریض و طویل و سرمایه گذاری های کلان، بلکه رفتار و سلوک خیرخواهانه و بی ریایش در برخورد با کارگران مجموعه های صنعتی خود و نیز حضور در همه محافل و مجامع اانسان دوستانه و خیرخواهانه است.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی و امام جمعه تبریز در آیین تجلیل از مقام مقیمی اصل گفت: اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبر معظم انقلاب اسلامی در سایه تلاش‌ کارآفرینان و صنعتگران داخلی محقق می شود.
حجت‌الاسلام سید محمد علی آل‌هاشم، تجلیل از کارآفرینان و نخبگان در زمان حیاتشان را بسیار ارزشمند دانست و افزود: این دستور اسلام است که از کسانی که در مسیر خدمتگزاری گام برمی‌دارند، تجلیل کنیم.
وی با اشاره به اینکه تمام کارگران کارخانه ‘مهراصل’ ، مقیمی اصل را ‘بابا’ صدا می‎کنند، گفت: چنان مهر و محبتی در این کارخانه حاکم است که گویی کارگران در خانه خود کار می‌کنند.
امام جمعه تبریز با بیان اینکه هرجا کار خیری در استان انجام شود، نام مهندس مقیمی در آنجا به چشم می‌خورد، افزود: اگر در ایام ماه مبارک رمضان جشن گلریزانی انجام شود، نام مهندس مقیمی زینت‌بخش مجلس است.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی تاکید کرد: تجلیل از آقای مقیمی، تجلیل از تمامی کارآفرینان است .
قایم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این آیین گفت: سال ها قبل آرزو داشتیم این برنامه‌ها تداوم یابد؛ امیدواریم این مراسم باشکوه و تجلیل از مهندس مقیمی فتح بابی شود تا سنت قدرشناسی در جامعه رایج‌تر از قبل شود.
رضا رحمانی با بیان اینکه من در دوره خدمت خود در آذربایجان شرقی خاطرات شیرین زیادی با مهندس مقیمی داشته ام، افزود: در آن زمان هیات‌های زیادی را به تبریز می‌آوردیم؛ یک روز مدیرعامل شرکت نفت را آورده بودیم که مهندس مقیمی به من زنگ زد و گفت ناهار منتظر هستم و می‌خواهم کوفته تبریزی به مهمان‌ها بدهم و بعد گفتند هر هیاتی به استان بیاورید حتی در حد رئیس جمهوری، حاضرم خدمت کنم.
قایم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: مهندس مقیمی نه در جایگاه مدیرعامل یک شرکت خصوصی بلکه در جایگاه یک حامی و پشتیبان برای همه ما بودند.
وی یادآور شد: بارها به بازدید کارخانه مهندس مقیمی می‌رفتیم و ایشان میهمان‎نوازی را به حد اعلای خود می‌رساندند و خودشان هم با کارگران شان در سلف سرویس کارخانه غذا می‌خوردند؛ اینهاست که مهندس مقیمی را ماندگار کرده است.
وی با بیان اینکه مقیمی‌ها باید رمز موفقیت خود را به جامعه تبیین کنند، زیرا آنان الگوی جبهه اقتصادی ما هستند، گفت: سایر استان‌ها در چاپ خاطرات پیشکسوت ها و بزرگان خود عملکرد بهتری نسبت به استان ما داشته‌اند.
رحمانی تشریح کرد: تجلیل از مقیمی‌ها، هدف نیست، بلکه نوعی ابراز ارادت و تلاش برای نهادینه کردن فرهنگ کارآفرینی است.
وی افزود: جامعه باید بتواند مقیمی‌ها را پرورش دهد، زیرا سرمایه اصلی کشور ما همین‌ها هستند.
وی یاداور شد: کشورهای توسعه یافته به سرمایه‌های انسانی بیشتر توجه کرده‌اند و هر جامعه‌ای توانسته سرمایه‌های انسانی و مادی را در یکجا جمع کند، به توسعه دست یافته است.
وی گفت: ما منابع طبیعی فیزیکی و انسانی زیادی داریم که باید بتوانیم از آنها استفاده بهینه کنیم.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کشور نیز در این آیین گفت: الگو بودن‌های آذربایجان و تبریز است که نام این شهر را به عنوان شهر فرهنگ، پایتخت گردشکری و شهر اولین‌ها ثبت کرده است.
صادق نجفی با بیان اینکه بیش از ۲۵ سال است مهندس مقیمی را می‌شناسم و به وجود ایشان افتخار می‌کنم، افزود: در شرایطی هستیم که اگر بخواهیم موثر باشیم و جهادی کار کرده و به کشور خدمت کنیم، باید مثل آقای مقیمی کار و فکر کنیم؛ ایشان هر چه دارد در اختیار جامعه، کارگران و کارهای خیر است.
وی ادامه داد: امروز جامعه ما به کار، اشتغال و کارآفرینی نیاز دارد و در این عرصه باید الگوهایی داشته باشیم که بهترین الگو مهندس مقیمی است.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی کشور تاکید کرد: در کنار هر خیابانی باید تندیسی از بزرگان کارآفرین نصب شود.
سید رضا مقیمی اصل، یکی از پیشکسوتان صنعت کشور، محسوب می شود که علاوه بر کارخانه های تولید هواساز، به تولید لوله های مسی و محصولات معدنی هم وارد شده و هم اکنون بیش از ۱۴۰۰ خانواده از تلاش های کارآفرینی وی امرار معاش می کنند.
۳۰۷۱/۵۱۸انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *