نشست شرکت های فرانسوی برای بررسی وضعیت برجامبه گزارش بامداد شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، شرکت های تجاری فرانسوی که خواهان حضور در بازار ایران هستند به همراه مقام هایی از وزارت خارجه و امور مالی این کشور و همچنین اتاق بازرگانی فرانسه در ایران، سه شنبه آینده نشستی برای بررسی آینده برجام برگزار خواهند کرد.
براساس متن دعوتنامه «گروه تجاری مدف» که مبتکر و برگزار کننده این نشست است، مقام های وزارت خارجه و امور مالی فرانسه و اتاق بازرگانی این کشور در ایران تحلیلی از عواقب رد پایبندی ایران به برجام از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در این نشست ارائه خواهند داد.
رویترز نوشت: یک مقام دیپلماتیک فرانسه گفت که ما اکنون چگونگی واکنش شرکت های فرانسوی را به تصمیم ترامپ بررسی می کنیم، اما قصد نداریم آن ها را بیش از حد بترسانیم.
بر اساس اطلاعیه ای که در تارنمای گروه تجاری مدف منتشر شده، محورهای مباحث این جلسه از این قرار است: تبیین گام های آتی کنگره، موضع دیگر طرف های توافق (انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه، چین و اتحادیه اروپا)، و پیامدهای فوری برای شرکت های فرانسوی حاضر در بازار ایران.
به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا جمعه ۲۱ مهر و به رغم آنکه آژانس بین المللی انرژی هسته ای تاکنون هشت بار پایبندی ایران را به برجام را اعلام کرده، با اعلام راهبرد جدید واشنگتن در قبال تهران، پایبندی ایران به توافق هسته ای را رد کرد.
بلافاصله پس از اعلام تصمیم ترامپ، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در بیانیه ای مشترک با نخست وزیر انگلیس و صدر اعظم آلمان، حمایت خود را از برجام اعلام کرد.
مکرون همچنین روز جمعه ۲۸ مهر در بروکسل اعلام کرد که اتحادیه اروپا به برجام متعهد می ماند.
رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا نیز پنج شنبه گذشته در گفت و گو با وال استریت ژورنال گفت که ترامپ به وضوح گفته است که قصد مداخله در توافق های تجاری جاری میان اروپایی ها و ایران را ندارد.
شرکت های فرانسوی از اولین شرکت های اروپایی بودند که پس از اجرای برجام وارد بازار ایران شدند. شرکت های توتال و پژو به همراه ده ها شرکت کوچک فرانسوی در حال حاضر در ایران فعالیت دارند.
شرکت توتال پیشتر اعلام کرد که حتی اگر ایالات متحده تحریم های یکجانبه علیه ایران اعمال کند، به پروژه های گازی مشترک با تهران ادامه می دهد.
شبد**۹۴۱۶**۱۰۱۰
مترجم: علیرضا آقازاده**انتشار:حسن معظمیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *