نهاد بین المللی تصمیم گیر در حوزه مجازی تشکیل شودبه گزارش روز جمعه ایرنااز تارنمای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه اجلاس بین المللی فضای مجازی در دیدار با وزیر الکترونیک و فناوری اطلاعات هند افزود: انقلاب صنعتی چهارم در حال وقوع است و فرصت اقتصاد دیجیتال را در پیش رو داریم.
وی با با بیان اینکه کشورهای ایران و هند شباهت ها و تفاوت هایی با هم دارند، گفت: هند با جمعیت قابل توجه یک بازار بزرگ به حساب می آید و هر کسی آرزو دارد تا این بازار بزرگ را در اختیار داشته باشد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ۱۵ برابر شدن پهنای باند و ۱۰ برابر شدن کاربران اینترنت در ایران، افزود: ۱۷ درصد فارغ التحصیلان ایران در رشته های IT هستند و حجم بازار ICT در ایران سه برابر شده است. ضمن اینکه در برابر یک واحد سرمایه گذاری بخش دولتی سه برابر بخش خصوصی سرمایه گذاری در این حوزه وجود دارد.
آذری جهرمی ضمن دعوت از شرکت ها و سرمایه گذاران هندی برای حضور در ایران، گفت: علاوه بر آن ۲۳ هزار استارت آپ در ایران و ۱۳۰ هزار ایرانی در کار ایجاد اپلیکیشن مشغول هستند.
عضو کابینه دولت دوازدهم ایران را قربانی حملات سایبری دانست و خاطر نشان کرد: ما برنامه ویژه ای برای حفاظت از کودکان داریم و کارهای مهمی در زمینه دفاع سایبری انجام داده ایم.
وزیر ارتباطات و فناور اطلاعات با تاکید بر ایجاد یک نهاد بین المللی تصمیم گیر، در حوزه فضای مجازی همچون سازمان ملل، اظهار کرد: در واقع یکی از دلایل این امر تهدیداتی چون تروریسم، افراط گرایی، نفرت پراکنی و پورنوگرافی کودکان است که در فضای مجازی باید کنترل شود. ضمن اینکه حوزه های همکاری و ایجاد منافع مشترک زیادی در این حوزه با همکاری سالم وجود دارد که ایجاد یک نهاد رسمی به آن کمک می کند.
وی بزرگ ترین تجربه در زمینه همکاری با برنامه نویسان دیگر کشورها را از آن هند دانست و افزود: امیدواریم در سه حوزه امنیت سایبری، فری لانسینگ، و دولت الکترونیک با هم تبادل تجربیات کنیم.
آذری جهرمی در پایان با ارایه پیشنهادی مبنی بر تشکیل کارگروهی مشخص از سوی ۲ کشور، گفت: این کارگروه باید ظرف سه ماه آینده به بررسی راه های همکاری مشترک بپردازند و پس از آماده کردن نقشه راه همکاری، شما به ایران سفر کنید.

** مردم هند عاشق فناوری هستند
وزیر الکترونیک و IT هند نیز در این دیدار با بیان اینکه داستان دیجیتال هند در راستای فراگیری هر چه بیشتر است، گفت: جمعیت هند بسیار بالاست و ۶۵ درصد ملت ما را جوانان زیر ۳۵ سال تشکیل می دهند. ضمن اینکه هزاران کالج آی تی در هند مشغول به فعالیت هستند و مهمتر از همه عشق و علاقه مردم به این فناوری است.
وی با استقبال از دعوت آذری جهرمی برای همکاری با ایران، افزود: ما توانسته ایم از بخش دیجیتال در کشاورزی و در کمک رسانی به کشاورزان و ایجاد بازار دیجیتال برای آنان استفاده کنیم.
این مقام مسوول همچنین ایجاد یک ساز و کار مشترک را برای فعالیت یک نهاد بین المللی تصمیم گیر در حوزه فضای مجازی را مفید دانست.
پنجمین اجلاس بین المللی فضای مجازی، وزیران، رهبران و مالکان صنایع فعال در حوزه فضای مجازی و همچنین دانشگاهیان درباره «اکو سیستم» فضای مجازی در جهان به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.
برنامه ها و نمایشگاه‌های مختلفی که در حاشیه این همایش ترتیب داده شده است که شیوه های گوناگون تاثیرات فضای مجازی بر زندگی انسان ها را نشان می دهند.
شعار کنفرانس امسال این اجلاس بین المللی «فضای مجازی برای همه» است.
بیش از ۳۵۰۰ نفر از ۱۲۴ کشور در این کنفرانس شرکت می کنند که در این اجلاس آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران نیز سخنرانی و به بیان دیدگاه های ایران در توسعه فضای مجازی خواهد پرداخت.
جهرمی چهارشنبه شب وارد دهلی نو شد.
گفتنی است وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران پیش از هند به مالزی سفر کرده بود. وی در کوالالامپور در سیزدهمین مجمع جهانی اقتصاد اسلامی شرکت کرد.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*۹۱۳۲*۱۴۳۶*تنظیم: فرزانه سلامت بخش*انتشار:داود پورصحت*انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *