هرمزگان قطب تولید میگوی پرورشی کشور استحسین عبدالحی روزسه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: خوشبختانه شیلات هرمزگان در۴ سال اخیرتاکنون مسیر خوب و رضایت بخشی را دربخش تولید و تکثیر بچه میگو و میگوی پرورشی طی کرده است.
این مقام مسئول در شیلات ایران با اشاره اهمیت تولید و تکثیربچه میگو افزود: میگوی مولد به عنوان کلید فرایند تکثیر و تولید بچه میگو وهمچنین نهاده اصلی درمراکز تکثیرمیگو، نقش و جایگاه ویژه ای در فعالیت های آبزی پروری میگو دارد.
وی اضافه کرد: دراین راستا با مشارکت شیلات و بخش خصوصی عملیات اجرایی تعدادی پایلوت مولد ساز در مراکز آموزش و ترویج شیلات جهت مولدسازی و تامین بخشی از مولدهای مورد نیاز با هدف پشتیبانی از تولید میگو در دستور کار معاونت آبزی پروری سازمان شیلات ایران قرار دارد.
معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران حفاظت از سرمایه گذاری های انجام شده و توسعه پایدار پرورش میگو در کشور، جلوگیری ازانتقال بیماری های میگو از منابع خارجی، کاهش وابستگی به واردات مولد از منابع خارجی وجلوگیری از خروج ارز، امکان به گزینی و اصلاح نژاد مولدین و تولید نسل برتر و همچنین امکان برنامه ریزی بهتر برای تولید بچه میگو توسط مراکز تکثیر را از اهم اهداف مولدسازی میگو از نوع وانامی در سطح کشور نام برد.
عبدالحی یاد آور شد: براساس آمارسالهای ۹۵و ۹۶ در کل کشور افزون بر ۶۸هزار پیش مولد (میگو ی نر و ماده) جمع آوری شده که ۳۲هزار قطعه آن به هرمزگان اختصاص دارد که بیانگراهمیت و جایگاه این استان در زمینه جمع آوری پیش مولد میگو در صنعت میگوی پرورشی کشور است.
وی در ادامه از کمبود سرمایه گذاری بخش خصوصی در طراحی و راه اندازی مراکز تولید میگوی مولد اصلاح شده، انجام مولدسازی سنتی، انجام نشدن پروژه های به گزینی و اصلاح نژاد کاربردی، نبود خوراک کنسانتره خاص مولدسازی میگو در کشور وانتقال نشدن فن آوری و دانش روزآمد از طریق تبادل تجربیات با کشورهای صاحب فن در زمینه مولد سازی و تکثیر میگو را از اهم چالش های مولدسازی و تکثیر میگو در کشور ذکر کرد.
این مقام مسئول در شیلات ایران از تولید بچه میگو و غذای با کیفیت، ورود سرمایه گذاران به تولید مولدین اصلاح شده به عنوان پیش نیازمراکز تولید و تکثیر میگو، تامین مولدین با کیفیت و اجرایی شدن بیمه مولد سازی و مراکز تکثیر بعنوان مهمترین مباحث پرورش میگو نام برد.
در اطلاعات منتشره شیلات هرمزگان آمده است: میزان تولید بچه میگو درمراکز تولید و تکثیراین استان در سال جاری نسبت به سه سال گذشته با ۱۵برابر افزایش به یک میلیاردو ۴۰۰میلیون قطعه رسیده است.
دراین اطلاعات تعداد مراکز فعال تولید و تکثیر بچه میگو هرمزگان ۱۱کارگاه اعلام وبا اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته ازجمله افزایش تعداد کارگاهها، پیش بینی شده این رقم در سال آینده (بهمن ۹۶تا تیرماه سال ۹۷) به حدود ۲میلیارد قطعه افزایش یاد.
مدت زمان فعالیت کارگاههای تولید و تکثیر بچه میگو در استان هرمزگان ۶ ماه یعنی از بهمن ماه تا اواخر تیر ماه سال بعد ذکر شده است.
براساس آمارهای منتشره شیلات هرمزگان در سال جاری افزون بر ۱۵هزارتن میگو پرورشی درمزارع پرورش میگوی(بخش خصوصی) این استان تولید شده که درهمسنجی با سال گذشته پنج هزارتن افزایش نشان می دهد.
دراین آمارها وسعت مزارع میگوی هرمزگان ۳ هزارو ۶۰۰هکتارعنوان و گفته شده که ۷۵درصد میگوی پرورشی برداشت شده به خارج از کشور صادر می شود.
۶۱۴۹ /۶۰۴۸
خبرنگار: رضا گیلانی ** انتشار : خلیل تنیدهانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *