خانه / خبر / هرمزگان قطب تولید میگوی پرورشی کشور است

هرمزگان قطب تولید میگوی پرورشی کشور استحسین عبدالحی روزسه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: خوشبختانه شیلات هرمزگان در4 سال اخیرتاکنون مسیر خوب و رضایت بخشی را دربخش تولید و تکثیر بچه میگو و میگوی پرورشی طی کرده است.
این مقام مسئول در شیلات ایران با اشاره اهمیت تولید و تکثیربچه میگو افزود: میگوی مولد به عنوان کلید فرایند تکثیر و تولید بچه میگو وهمچنین نهاده اصلی درمراکز تکثیرمیگو، نقش و جایگاه ویژه ای در فعالیت های آبزی پروری میگو دارد.
وی اضافه کرد: دراین راستا با مشارکت شیلات و بخش خصوصی عملیات اجرایی تعدادی پایلوت مولد ساز در مراکز آموزش و ترویج شیلات جهت مولدسازی و تامین بخشی از مولدهای مورد نیاز با هدف پشتیبانی از تولید میگو در دستور کار معاونت آبزی پروری سازمان شیلات ایران قرار دارد.
معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران حفاظت از سرمایه گذاری های انجام شده و توسعه پایدار پرورش میگو در کشور، جلوگیری ازانتقال بیماری های میگو از منابع خارجی، کاهش وابستگی به واردات مولد از منابع خارجی وجلوگیری از خروج ارز، امکان به گزینی و اصلاح نژاد مولدین و تولید نسل برتر و همچنین امکان برنامه ریزی بهتر برای تولید بچه میگو توسط مراکز تکثیر را از اهم اهداف مولدسازی میگو از نوع وانامی در سطح کشور نام برد.
عبدالحی یاد آور شد: براساس آمارسالهای 95و 96 در کل کشور افزون بر 68هزار پیش مولد (میگو ی نر و ماده) جمع آوری شده که 32هزار قطعه آن به هرمزگان اختصاص دارد که بیانگراهمیت و جایگاه این استان در زمینه جمع آوری پیش مولد میگو در صنعت میگوی پرورشی کشور است.
وی در ادامه از کمبود سرمایه گذاری بخش خصوصی در طراحی و راه اندازی مراکز تولید میگوی مولد اصلاح شده، انجام مولدسازی سنتی، انجام نشدن پروژه های به گزینی و اصلاح نژاد کاربردی، نبود خوراک کنسانتره خاص مولدسازی میگو در کشور وانتقال نشدن فن آوری و دانش روزآمد از طریق تبادل تجربیات با کشورهای صاحب فن در زمینه مولد سازی و تکثیر میگو را از اهم چالش های مولدسازی و تکثیر میگو در کشور ذکر کرد.
این مقام مسئول در شیلات ایران از تولید بچه میگو و غذای با کیفیت، ورود سرمایه گذاران به تولید مولدین اصلاح شده به عنوان پیش نیازمراکز تولید و تکثیر میگو، تامین مولدین با کیفیت و اجرایی شدن بیمه مولد سازی و مراکز تکثیر بعنوان مهمترین مباحث پرورش میگو نام برد.
در اطلاعات منتشره شیلات هرمزگان آمده است: میزان تولید بچه میگو درمراکز تولید و تکثیراین استان در سال جاری نسبت به سه سال گذشته با 15برابر افزایش به یک میلیاردو 400میلیون قطعه رسیده است.
دراین اطلاعات تعداد مراکز فعال تولید و تکثیر بچه میگو هرمزگان 11کارگاه اعلام وبا اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته ازجمله افزایش تعداد کارگاهها، پیش بینی شده این رقم در سال آینده (بهمن 96تا تیرماه سال 97) به حدود 2میلیارد قطعه افزایش یاد.
مدت زمان فعالیت کارگاههای تولید و تکثیر بچه میگو در استان هرمزگان 6 ماه یعنی از بهمن ماه تا اواخر تیر ماه سال بعد ذکر شده است.
براساس آمارهای منتشره شیلات هرمزگان در سال جاری افزون بر 15هزارتن میگو پرورشی درمزارع پرورش میگوی(بخش خصوصی) این استان تولید شده که درهمسنجی با سال گذشته پنج هزارتن افزایش نشان می دهد.
دراین آمارها وسعت مزارع میگوی هرمزگان 3 هزارو 600هکتارعنوان و گفته شده که 75درصد میگوی پرورشی برداشت شده به خارج از کشور صادر می شود.
6149 /6048
خبرنگار: رضا گیلانی ** انتشار : خلیل تنیدهانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

50 پرونده تسهیلات اشتغال در روستاهای گچساران تشکیل شد

به گزارش ایرنا، ارسلان حسن پور روز دوشنبه در نشست …

پاسخ دهید