وزارت نفت و بنیاد مستضعفان ۲ تفاهمنامه نفتی امضا کردندبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، این تفاهمنامه ها بین شرکت انرژی گستر سینا (متعلق به بنیاد مستضعفین) با شرکت ملی نفت و شرکت ملی گاز در حضور بیژن زنگنه وزیر نفت و محمد سعیدی کیا رئیس بنیاد مستضعفان به امضا رسید.
تفاهم‌ نامه نخست بین محمد حسن تولایی، مدیرعامل شرکت انرژی گستر سینا و حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران برای طرح استحصال ترکیبات سنگین سی.تو.پلاس خروجی پالایشگاه فجر جم امضا شد.
تفاهم‌نامه دوم نیز بین تولایی مدیرعامل شرکت انرژی گستر سیناو رامین حاتمی، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزیم (به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران) برای تامین پایدار خوراک پالایشگاه فجر جم امضا شد.
بر اساس این تفاهمنامه ها، ۶ ماه زمان برای این مطالعات در نظر گرفته شده و قرار است برای مطالعه امکان‌سنجی از شرکت‌های معتبر بین المللی استفاده شود.
بیژن زنگنه وزیر نفت امروز (دوشنبه) در مراسم امضای تفاهمنامه با بنیاد مستضفعان گفت: بنیاد مستضعفان پیش از این متقاضی استفاده از خروجی های پالایشگاه گاز فجر جم به عنوان خوراک پتروشیمی شده بود.
وی افزود: البته با توجه به اینکه خروجی گاز میدان های نار و کنگان در حال افت است، باید مطالعات بالادستی نیز انجام شود تا از تامین پایدار خوراک این پالایشگاه مطمئن شویم.
وزیر نفت به امضای ۲ تفاهمنامه با بنیاد مستضعفان اشاره کرد و ادامه داد: تفاهمنامه نخست برای بررسی نحوه تامین کامل خوراک پالایشگاه فجر جم و تفاهمنامه دوم برای تفکیک خروجی پالایشگاه و جداسازی مولکول های سنگین سی.تو.پلاس است.
زنگنه با بیان این که بنیاد مستضعفان ۶ ماه فرصت دارد تا نتیجه مطالعات را اعلام کند، ادامه داد: قرار است که در هر۲ تفاهمنامه، برای انجام مطالعات از شرکت های خارجی نیز بهره گرفته شود تا مطالعات به صورت دقیق تر انجام شود.
وزیر نفت با یادآوری این که چنین طرحی تاکنون در کشور انجام نشده است، گفت: با توجه به سرمایه گذاری سنگین مالی برای اجرای این طرح، لازم است که مطالعات به صورت دقیق انجام شود تا در زمان اجرا دچار مشکل نشویم

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام **۲۰۲۲**۶۰۷۵
خبرنگار: میثم طاهری **انتشار: زهرا هجینی نژادانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *