وزارت نیرو در تخصیص اعتبارات آبرسانی به استان نگاه ویژه داشته باشدبه گزارش ایرنا، آیت الله غلامعلی نعیم آبادی عصر شنبه در جریان بازدید ائمه جمعه استان از روند احداث آب شیرین کن یکصد هزار مترمکعبی بندرعباس اظهار داشت: مسئولان باید در نظر داشته باشند که این استان با توجه به ظرفیت های ویژه آن ارزش سرمایه گذاری برای رفع مشکل کم آبی دارد.
امام جمعه بندرعباس تصریح کرد: بعد از سال ها، سرانجام مشکل کم آبی هرمزگان به گوش مسئولان وزارت نیرو رسید و با اجرای طرح آب شیرین کن ، مردم بندرعباس را به آرزوی چندین ساله خود رساندند تا بتوانند آبی سالم تر و با کیفیت تر داشته باشند.
آیت الله نعیم آبادی با تاکید بر شناخت ظرفیت های استان به منظور رفع مشکل کم آبی نقاط مختلف استان، گفت: یکی از بهترین ظرفیت ها سد جگین جاسک است که هم اکنون استفاده درستی از آن نمی شود.
به گزارش ایرنا، استان هرمزگان واقع در جنوب ایران، از جمله استان های درگیر با بحران کم آبی، هشت تا ۹ ماه از سال دارای هوای گرم و طاقت فرسا بوده و تنها سه ماه پایانی سال هوایی بهاری و نسبتا مطلوب دارد که این گرمای طولانی موجب تداوم خشکسالی شده است.
بیش از ۱۸ سال خشکسالی و کم آبی در هرمزگان موجب خشک شدن ۳۶۵حلقه چاه آب آشامیدنی، ۱۸دهنه چشمه و قنات ، ۱۰۰ حلقه چاه و کاهش آب ۱۳۵حلقه چاه بین۳۰ تا ۷۰ درصد شده است.
حداقل نیاز آبی روزانه استان هرمزگان چهار هزار و ۱۰۰ لیتر و میزان تولید فعلی سه هزار و ۲۰۰ لیتر بر ثانیه است که ۹۰۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب دارد و بیش از ۱۸ سال خشکسالی در این استان موجب شده تا سطح آب ۹۰ درصد از دشت های آن با افت معادل نیم متر و حداکثر ۲۸ متر مواجه باشند.
میناب یکی از شهرستان های استان هرمزگان است که از لحاظ جغرافیایی در منطقه شرق استان قرار گرفته و دشت میناب در این شهرستان دارای ۶۵۳کیلومتر مربع وسعت است که ۳۳۹ کیلومتر مربع دشت و ۲۷۱ کیلومتر مربع وسعت آبخوان است.
جلگه میناب یکی از حاصل خیزترین جلگه های کشور است که درختان خرما و مرکبات زیادی دارد و یا بهتر است بگوییم داشته است ؛ اما امروزه در معرض تهدید پدیده فرونشست قرار دارد که در پی فرونشت در جلگه میناب نه تنها باغ های خرما و مرکبات مرغوب منطقه در حال نابودی است بلکه دشت های پیرامونی و فراتر از آن منطقه نیز تحت تاثیر قرار گرفته است.
شواهد نشان می دهد در برخی از نقاط ، فرونشست تا عمق ۱۰ متر در زمین دیده می شود که باید مورد توجه جدی مسئولان قرار گیرد زیرا اگر این پدیده در منطقه توسعه یابد قطعا خسارات زیادی به همراه خواهد داشت.
۷۱۹۸/۲۰۹۴

* آگاهی از آخرین اخبار استان در کانال تلگرام ایرنا هرمزگان
* لینک جستجو کانال: irnabandarabas@
*ایمیل: irna.hormozgan@yahoo.comانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید