وضعیت آب شرب کشور بررسی شدبه گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، هیات وزیران همچنین با صدور مجوز انعقاد قرارداد مشارکت برای اجرای پروژه آزادراه بیستون – کرمانشاه – حمیل و قزانچی – کرمانشاه موافقت کرد.
دولت این تصمیم را با هدف توسعه شبکه آزادراهی کشور، افزایش ایمنی، سرعت در جابجایی بار و مسافر، صرفه جویی در مصرف سوخت، کاهش زمان سفر و آلودگی محیط زیست، افزایش ظرفیت ترافیکی و اتصال نقاط جمعیتی، گردشگری، کشاورزی و صنعتی در سطح کشور اتخاذ کرد.
همچنین با تصویب دولت، صادرات هرگونه قیر (به جز قیر معدنی و قیر صادراتی از محل ورود موقت) از تاریخ ابلاغ این مصوبه و با رعایت سایر مقررات، موکول به موافقت وزارت نفت شد.
هیات وزیران با اختصاص بیش از ۸۰۰ میلیارد اعتبار و تسهیلات بانکی ارزان قیمت برای جبران خسارات و بازسازی واحدهای مسکونی خسارت دیده ناشی از سیل اخیر و حوادث غیرمترقبه در استان گیلان موافقت کرد.
بر این اساس، مبلغ ۱۱۶ میلیارد و ۷۷۰ میلیون ریال اعتبار شامل کمک بلاعوض جهت بازسازی تعداد ۲۶۵ واحد مسکونی شهری به ازای هر واحد ۶۰ میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت بازسازی تعداد ۸۶۱ واحد مسکونی روستایی به ازای هر واحد ۵۰ میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت تعمیر ۲۶۴۱ واحد مسکونی شهری و روستایی و تأمین لوازم خانگی به ازای هر واحد ۲۰ میلیون ریال و نیز مبلغ ۵ میلیارد ریال جهت هزینه های آواربرداری و خدمات مدیریت طرح در استان گیلان اختصاص یافت.
دولت همچنین مبلغ ۶۸۷ میلیارد و ۳۳۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت با سود و کارمزد ۴ درصد در مناطق روستایی و ۵ درصد در مناطق شهری به آسیب دیدگان ناشی از سیل و حوادث غیرمترقبه در استان گیلان اختصاص داد.
همچنین با تصویب دولت، مأخذ محاسبه عوارض و وجوه ناشی از ارزش معاملاتی املاک و اراضی در سال ۱۳۹۷تعیین شد.
بر این اساس، در مناطقی که ارزش معاملاتی املاک در اجرای مقررات اصلاحی قانون مالیات های مستقیم به تصویب کمیسیون های تقویم املاک رسیده است، مأخذ محاسبه سایر عوارض و وجوه مربوط در سال ۱۳۹۷ معادل ۴۵ درصد ارزش معاملاتی مصوب سال ۱۳۹۶ تعیین می‏گردد.
هیات وزیران در ادامه جلسه، به بحث و بررسی پیرامون گزارش وزارت نیرو درخصوص «مدیریت تأمین آب شرب، تبیین وضعیت و ارایه راهکارها» پرداخت.
در این گزارش، میانگین بارش در دوره های مختلف و تغییرات ماهانه بارندگی کشور از سال ۹۶ تاکنون مورد بررسی قرار گرفته است.
همچنین بررسی منابع تأمین آب شرب در کشور نشان می دهد که ۵۳٫۸ درصد آب شرب شهری از منابع زیرزمینی و ۴۸ درصد آن از منابع سطحی تأمین می شود. همچنین در روستاها ۸۷٫۱ درصد منابع زیرزمینی و تنها ۱۲٫۹ درصد از منابع سطحی، آب شرب مورد نیاز را تأمین می کنند.
ارایه راهکارها و اقدامات کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای مدیریت تنش آبی در کشور از دیگر بخش های گزارش وزارت نیرو است.
اقدامات کوتاه مدت شامل: اقدامات اضطراری، جداسازی فضای سبز، اصلاح تعرفه و جریمه، تجهیزات کاهنده و ساماندهی مصارف اماکن عمومی؛ اقدامات میان مدت شامل تکمیل طرح های نیمه تمام و برنامه های ایمنی آب و اقدامات بلند مدت شامل کاهش هدررفت آب، واقعی کردن قیمت آب، اصلاح الگوی مصرف و تأمین آب جدید در شرایط خاص هستند.
شبک**۱۹۸۳**۳۴۰۴انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید