پست ۴۰۰ کیلوولت نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم به بهره برداری رسیدبه گزارش ایرنا، وزیر نیرو روز پنجشنبه در آیین بهره برداری از این طرح گفت: در سفر به استان فارس، ۶ طرح در حوزه آب و برق که برای اجرای آنها ۶۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده به بهره برداری می رسد و یا عملیات اجرایی آنها آغاز می شود.
رضا اردکانیان افزود: از سال ۹۲ تاکنون ۴۲۰ مگاوات نیروگاه با استفاده از انرژی‌های نو و تجدیدپذیر به بهره‌برداری رسیده است.
وزیر نیرو بیان داشت: برای تشویق بخش خصوصی به مشارکت در این زمینه باید تضمین خرید برق وجود داشته باشد و این تضمین به تامین منابع مالی مورد نیاز بستگی دارد.
اردکانیان اظهار کرد: تامین برق برای بخش ها و حوزه های مختلف به عنوان زیربنای اصلی توسعه کشور بسیار حائز اهمیت است و کشور ما هم اینک از نظر تولید انرژی برق در منطقه به عنوان قدرت نخست مطرح است و در جهان در رتبه چهاردهم قرار دارد.
وزیر نیرو ادامه داد: می کوشیم رشد مصرف برق با رشد تولید در کشور متناسب شود و به همین سبب در صورتی که امکان جذب سرمایه گذاری‌های خارجی در این حوزه وجود داشته باشد از آن بهره می گیریم.
اردکانیان اضافه کرد: هم اینک قراردادهایی برای ساخت نیروگاه هایی با انرژی های نو و تجدید پذیر با هدف تولید ۲ هزار مگاوات برق منعقد شده است.
وزیر نیرو همچنین گفت: پیک مصرف برق در ۲۵ سال گذشته، روند رو به افزایش و رشدی معادل هفت درصد داشته است از این رو صرفه جویی در مصرف انرژی امری اجتناب ناپذیر است.
اردکانیان افزود: اگر چه از همه ظرفیت های قانونی برای توسعه و تثبیت فرایند تامین انرژی استفاده می‌شود و دولت تا کنون فعالیت های قابل توجهی در این زمینه انجام داده است اما ضمانت موفقیت در تداوم این راه نیازمند همراهی مردم و مصرف بهینه است.
شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده است.

** وزیر نیرو: تامین آب نیازمند سیاستگذاری های میان بخشی است
وزیر نیرو همچنین در ادامه سفر به استان فارس در بازدید از سد هایقر فیروزآباد گفت: تامین آب یک موضوع بخشی نیست بلکه باید با سیاستگذاری های میان بخشی به این مساله پرداخته شود.
رضا اردکانیان اظهار داشت: سد سازی در کشور توانسته است در بسیاری از شرایط به روند تامین آب کمک کند.
حمید رضا دهقانی، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس در حاشیه این بازدید به ایرنا بیان داشت: با بهره‌برداری از این سد، علاوه بر توسعه شبکه آبیاری و زهکشی اراضی پایین دست، با توجه به گسترش تاسیسات پتروشیمی و پالایشگاهی گاز و افزایش جمعیت مناطق جنوبی استان فارس، در آینده حدود ۶۰ درصد آب استحصالی از سد هایقر برای تامین آب آشامیدنی و صنعت این مناطق اختصاص می‌یابد.
سد هایقر با طول تاج ۲۳۳ متر و ارتفاع ۷۷ متر و با حجم مخزن ۲۲۰ میلیون متر مکعب در ۱۴۰ کیلومتری شیراز در انتهای دشت فیروزآباد واقع شده و از نوع بتنی غلتکی به صورت قوسی وزنی طراحی شده است.
ایجاد دریاچه ای به وسعت ۹۸۰ هکتار در بالادست سد پیش بینی شده که علاوه بر تاثیرات آب و هوایی و سرسبزی منطقه، در کرانه های آن امکان ایجاد مناطق گردشگری، تفرجگاه و ورزش های آبی را فراهم می سازد.
همچنین جلوگیری از شور شدن آب رودخانه در گذر از گنبدهای نمکی پایین دست و تاثیر آب شیرین برای اهداف زیست محیطی از دستاوردهای این طرح است.
عملیات اجرایی این سد سال ۸۷ آغاز شد.
شهرستان فیروزآباد در فاصله ۹۳ کیلومتری جنوب غرب شیراز واقع شده است.
وزیر نیرو که صبح امروز (پنجشنبه) وارد شیراز شد در مدت ۲ روز اقامت خود در استان فارس، ضمن بازدید از روند ساخت سد نرگسی و هایقر در این استان، چند طرح حوزه آب و فاضلاب را افتتاح و یا کلنگ زنی خواهد کرد.
۶۱۱۳ /۶۱۱۸ / ۲۰۲۷انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید