پنج میلیون لامپ پرمصرف تهران جای خود را به ال.یی.دی ها می دهدبه گزارش یکشنبه تارنمای وزارت نیرو، معاون هماهنگی توزیع توانیر درباره مدیریت مصرف و تقاضا برای تابستان سال آینده گفت: امیدواریم بتوانیم با جذب اعتبارات بیشتر در زمینه مدیریت مصرف، همانند پارسال شاهد کاهش بار قابل توجهی باشیم.
«محمودرضا حقی فام» افزود: پارسال با اجرای برنامه های متنوع از جمله انعقاد بیش از ۱۷ هزار قرارداد با مشترکان دیماندی صنعتی و کشاورزی بیش از چهار هزار مگاوات از میزان مصرف را کاهش دادیم.
حقی‌فام افزود: چنانچه این میزان مدیریت نمی شد بار مصرف تابستان به مرز ۶۰ هزار مگاوات می رسید و شبکه برق کشور را با مشکلی اساسی روبرو می کرد.
معاون توزیع توانیر گفت: پیش بینی می شود تابستان آتی نیز با رشد بیش از پنج درصدی مصرف برق روبرو باشیم که در این صورت باید با تدوین برنامه های منظم و دقیق میزان کاهش بار را تا ۶ هزار مگاوات یعنی ۲ هزار مگاوات بیشتر از تابستان امسال کاهش دهیم.
حقی‌فام گفت: امسال بنا داریم از طریق راه اندازی سیستم اینترنت اشیا با همکاری مخابرات کشور، بار سرمایشی و گرمایشی اداره ها و سازمان های دولتی را مدیریت کنیم و کاهش دهیم.
وی ادامه داد: همچنین بنا داریم ۲مصوبه دولت را برای سال آتی پیگیری کنیم. یکی از این مصوبه ها تامین ۲۰ درصدی برق اداره ها و سازمان های دولتی از انرژی های نو است و دوم نیز مصوبه دولت مبنی بر کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق توسط همین اداره ها و سازمان های دولتی است که اجرای آنها می تواند در مدیریت مصرف برق در تابستان ۱۳۹۷ بسیار راهگشا باشد.
به گزارش ایرنا، چندی پیش سازمان برنامه و بودجه کشور طرح تعویض لامپ‌های پرمصرف فلورسنت در مکان های اداری کلانشهر تهران را در چارچوب ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی به وزارت نیرو ابلاغ کرد.
در این طرح که سوم تیرماه در شورای اقتصاد تصویب شد، لامپ های ۱۸ وات ال.یی.دی جایگزین پنج میلیون شعله لامپ ۴۵ وات فلورسنت در اماکن اداری کلانشهر تهران می شود.
ال.یی.دی با توجه به مصرف برق کمتر و عمر بسیار بالاتر نسبت به سایر لامپ‌ها، توانسته‌ است جای خود را در صنعت روشنایی در دنیا باز کند.
این لامپ ها نسبت به نمونه های فلورسنت حرارت بسیار کمتری ایجاد می کنند که این موضوع در تنظیم سرمایش محیط در فصل تابستان بااهمیت است.
کارشناسان همچنین معتقدند لامپ‌های معمولی یا همان لامپ‌های رشته‌ای یکی از مهمترین دلایل افزایش مصرف انرژی و در نتیجه افزایش حجم تولید گازهای گلخانه‌ای به شمار می روند؛ به همین دلیل بسیاری از کشورها، برنامه ای چند ساله برای جایگزینی مدل‌های دیگر لامپ به جای لامپ های رشته‌ای تدوین کرده‌اند.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام : IRNAeco@
اقتصام**۹۱۸۹*۱۹۶۱*
تنظیم: اسماعیل داودی*انتشار: مریم مسعودانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *