چهارمین کارخانه تولید فروسیلیسیوم کشور در خمین بهره برداری شدبه گزارش ایرنا رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی در آیین بهره برداری از واحد صنعتی تولید فروسیلیسوم گفت: شرکت فروسیلیسیوم شهرستان خمین چهارمین شرکت تولید کننده این محصول در کشور است.
محمد رضا حاجی پور افزود: واحد تولید فروسیلیسیوم ۷۵ درصد با مالکیت شرکت پیام هونامیک در شهرک صنعتی شهر خمین احداث شده است.
وی اظهارکرد: عملیات اجرایی این کارخانه از سال ۹۴ در شهرک صنعتی این شهر کلید خورد و کمتر از ۲ سال مورد بهره بردری قرار گرفت.
حاجی پور ادامه داد: کارخانه تولید فروسیلیسیوم در این شهرستان در زمینی به مساحت ۱۳۵ هزار مترمربع با سرمایه گذاری ۸۵۰ میلیارد ریال بدون استفاده از تسهیلات راه اندازی شده است .
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: با راه اندازی این واحد صنعتی، ۱۲۰ اشتغال مستقیم و ۱۷۰ اشتغال غیر مستقیم در شهرستان خمین فراهم شده است.
وی در ارتباط با ظرفیت تولید این واحد تولیدی و صنعتی در خمین افزود: این کارخانه سالیانه ۱۲ هزار تن فروسیلیسیم را تولید و روانه بازار می کند و صادرات این محصول در دستور کار مدیران اجرایی کارخانه قرار دارد.
حاجی پور بیان کرد: با راه اندازی این واحد تولیدی سهم استان در تولید این محصول ۱۷ درصد است و طرح دیگری در ساوه به منظور تولید ۱۵ هزار تن فروسیلیسیم با پیش بینی سرمایه گذاری ۶۰۷ میلیارد ریال و اشتغال ۱۰۲در حال اجراست که سال آینده به بهره برداری می رسد.
وی گفت: در دنیا هشت میلیون تن فروسیلیسیوم و در کشور ۱۰۴ هزار تن فروسیلیسیوم تولید می‌شود که سهم خمین در تولید این محصول ۱۲ هزار تن در سال است که در صنعت فولاد کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی بیان کرد: میزان دیماند برق مورد نیاز کارخانه ۱۷ مگاوات است که قرارداد تأمین آن با برق منطقه‌ای باختر منعقد شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: در راستای تأمین برق، احداث یک واحد پست برق ۶۳ به ۲۰ کیلوولت در داخل سایت در حال اجرا است که واحد پیام هونامیک بری تسریع در فرآیند احداث این پست، اقدام به سفارش و خرید دو دستگاه ترانس قدرت کرده است .
حاجی پور افزود: این شرکت برای تأمین مستمر سنگ سیلیس به ‌عنوان خوراک اصلی این کارخانه، برداشت از ۲ واحد معدن سیلیس در نزدیکی خمین را در دستور کار قرار داده است.
وی افزود: به جز خمیر الکترود، مابقی مواد اولیه این کارخانه در داخل تولید می‌شود که یکی از ارزشمندترین مزایای این کارخانه است.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح (ساتا) در آیین بهره برداری از واحد تولید فروسیلیسیوم گفت: موقعیت جغرافیایی شهرستان خمین به دلیل نزدیکی به معادن سیلیس برای تهیه مواد اولیه تولید فروسیلیسیوم و همجواری به بازار مصرف در استان اصفهان، بهترین گزینه برای احداث این واحد صنعتی بود.
ابراهیم محمودزاده افزود: این مزایا، از لحاظ اقتصادی منافع خوبی را برای شهرستان و استان و همچنین برای ساتا دارد که می طلبد این واحد صنعتی هر چه بیشتر توسعه یابد.
وی اظهارکرد: برای اجرای طرح های توسعه ای و ایجاد اشتغال پایدار در این واحد صنعتی، نیاز به تولید صادرات محور و بازاریابی داخلی و خارجی است.
محمود زاده بیان کرد: با توسعه این کارخانه، صنایع وابسته در کنار آن راه‌اندازی می شود و این امر هم برای شرکت صرفه اقتصادی دارد و هم در ایجاد اشتغال جدید و توسعه اقتصادی شهرستان خمین تاثیرگذار است.
فرآیند تولید فروسیلیسیوم، روش احیا و ذوب سنگ سیلیس و پوسته اکسیدی توسط کک در کوره قوس الکتریکی است.
۱۵۰ واحد تولیدی، صنعتی و معدنی در خمین فعال است که حدود ۲ هزار نفر در این واحدها مشغول به کار هستند.
۷۲۷۷/۳۰۷۵/ خبرنگار: افسانه آروند *** انتشار دهنده: حسین مهدی زادهانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید