چین برای اجرای جاده ابریشم نوین نیاز جدی به ایران داردبه گزارش ایرنا ‘فریدون وردی نژاد’ روز جمعه در انتخابات هیات مدیره اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم چین در پکن افزود: ایران و چین به همین دلیل به دنبال ایجاد یک رابطه نوین اقتصادی، سیاسی و استاندارد در خاورمیانه هستند تا بتوانند منافع بیشتری از این طرح کسب کنند.
او با اشاره به اینکه ایران نیز برای توسعه روابط سیاسی و تجاری خود علاقه مند به همکاری با چین است افزود: ایران به علت موقعیت سوق الجیشی خود دروازه ورود به اروپا و غرب آسیا است که چین به آن واقف است.
سفیر اسبق ایران در پکن گفت: بدون شک رهبران و دستگاه های دولتی و دیپلماسی هر دو طرف به دنبال توسعه روابط سیاسی و اقتصادی هستند.
وردی نژاد ادامه داد: ایجاد فضای همکاری دو طرفه، پشتیبانی و حمایت دولتی از روابط اقتصادی و تجاری بخش خصوصی، همراهی، همکاری و هم قدمی با تجار و سازماندهی اقدامات بخش خصوصی از راهکاری تقویت این ارتباطات است که باید از سوی دولتمردان و بخش خصوصی انجام شود.
وی روابط تجاری، همکاری های پروژه ای و سرمایه گذاری های مشترک بین دو کشور را سه راس روابط اقتصادی اعلام کرد و گفت: هم اکنون ایران و چین دو راس روابط تجاری و همکاری های پروژه ای را تحقق داده اند اما خلاء سرمایه گذاری های مشترک بین این دو کشور احساس می شود.
سفیر اسبق ایران در پکن افزود: لازم است بخش خصوصی و دولتی هر دو کشور در این مسیر گام بردارند به طوری که دولت ها برای ارتقای روابط دیپلماسی و بخش خصوصی نیز برای افزایش همکاری ها تلاش کنند.
وردی نژاد نقش حمایتی و پشتیبانی دولت از این روند را الزامی اعلام کرد و گفت: دولت می تواند با توسعه روابط سیاسی، زمینه همکاری های اقتصادی را افزاش داده و ارتباطات را پایدارتر از گذشته کند.
به گفته وی فقدان گردش منظم و مرتب اطلاعات بین دولت و مردم هر دو کشور از مهمترین چالش های روابط بین ایران و چین است که در این خصوص نیز باید دستگاه دیپلماسی و تجار، اقدامات مشترکی انجام دهند.
در انتخابات اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم چین ۵ عضو اصلی این اتاق و یک عضو علی البدل و همچنین دو بازرس و یک عضو علی البدل انتخاب شدند.
در پایان این انتخابات آقایان حسن توانا، مهرداد توکلی، مجید شماعی زاده، حسن رضایی و ارسطو پور حیدری به عنوان اصلی اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم چین – پکن و آقای احسان توانا نیز به عنوان عضو علی البدل این اتاق انتخاب شدند.
همچنین در این انتخابات آقایان نوید مجلسی به عنوان بازرس اصلی و احمد یارمحمدی به عنوان عضو علی البدل بازرسی انتخاب شدند.
اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم چین با هدف حمایت از فعالیت های بازرگانی میان دو کشور ایران و چین و با رسالت توانمندسازی، فرصت سازی، کارآفرینی و ارزش آفـرینـی بازرگانان و نیز در راستای ارتقای سطح روابط اقتصادی، بازرگانی، صنعتی، خدماتی و ایجاد موازنه تجاری بین دو کشور ایران و چین تشکیل شده است.
این نهاد اقتصادی تنها تشکل رسمی و قانونی بازرگانان ایرانی مستقر در چین است که با تایید سفارت جمهوری اسلامی ایران به وزارت امور مدنی چین معرفی شده است.
**آساق**۱۹۰۴**انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید