کاهشی بودن روند فقر در مناطق روستایی ایران طی سال‌های برنامه اول تا پنجم توسعهبه گزارش روز شنبه ایرنا از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، این کاهش به منزله کاهش وسعت و شدت فقر چندبعدی در طی سال‌های ۱۳۷۰-۱۳۹۳ در مناطق روستایی ایران بوده است.
دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی با عنوان «اندازه‌گیری فقر چندبعدی در ایران و نگاهی به تجارب جهانی کاهش فقر» به بررسی مقوله فقر در ایران پرداخته است.
این گزارش با بیان اینکه چندین سال است که روش‌های سنتی و تک‌شاخصی در محاسبه فقر، جای خود را به ادبیات فقر چندبعدی داده است می‌افزاید؛ اولاً ابعاد متعددی از فقر و محرومیت از امکانات را در نظر می‌گیرد و ثانیاً دو عنصر میزان فراگیری و شدت فقر را نیز همزمان لحاظ می‌کند.
در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس با استفاده از روش آلکیر و فوستر، شاخص فقر چندبعدی در ایران طی سال‌های برنامه اول تا پنجم توسعه محاسبه شده است که براساس آن می‌توان نتیجه گرفت که روند این شاخص در مناطق روستایی ایران در طی سال‌های مورد بررسی کاهشی بوده و از ۰/۰۴۵۳ در سال ۱۳۷۰ به ۰/۴۶۶۰ در سال ۱۳۹۳ رسیده است که بیش از ۸۰ درصد کاهش طی این سال‌ها را نشان می‌دهد. این کاهش به منزله کاهش وسعت و شدت فقر چندبعدی در طی سال‌های ۱۳۷۰-۱۳۹۳ در مناطق روستایی است.
همچنین می‌توان نتیجه گرفت که درخصوص مناطق شهری ایران،‌ این شاخص تا سال ۱۳۷۳ روندی صعودی داشته و از ۰/۱۳۳۲ در سال ۱۳۷۰ به ۰/۱۸۹۵ در سال ۱۳۷۳ رسیده که بالاترین میزان طی این دوره است.
همچنین طی این گزارش بعد از کاهش در سال ۱۳۷۴ تا سال ۱۳۸۷ روند تقریباً یکنواختی را طی می‌کند، اما از سال ۱۳۸۷ به بعد به‌طور متوسط صعودی بوده به‌طوری‌که تا سال ۱۳۹۳ به عدد ۰/۱۲۴۲ می‌رسد. که علت آن می‌تواند تورم‌های بالا، رکود اواخر دهه ۱۳۸۰ و بروز تحریم‌ها در اوایل دهه ۱۳۹۰ باشد.
در بخش پایانی گزارش با نگاهی به تجارب سیاستگذاری کشورهایی مانند هند، چین، بنگلادش، اتیوپی و برزیل، توصیه‌هایی برای تدوین برنامه جامع و زمانمند کاهش فقر با تقسیم کار روشن نهادی ارائه شده است که با توجه به هدفگذاری دولت دوازدهم برای رفع فقر مطلق می‌تواند راهگشا باشد.
سیام*۳۰۶۱*۱۴۴۹*تنظیم: میترا بلندقامتی*انتشار: امیر کاردان رادانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *