گزارش سالیانه اوپک از افزایش ۳۵ درصدی تقاضای انرژی تا سال ۲۰۴۰ حکایت داردبه گزارش بامداد چهارشنبه ایرنا، گزارش دورنمای جهانی نفت ۲۰۱۷ سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) روز سه شنبه در دبیرخانه این سازمان در وین منتشر شد. گزارش دورنمای جهانی نفت اوپک که از سال ۲۰۰۷ تا کنون هر سال منتشر می شود، ضمن مرور وضعیت جهانی صنعت نفت، چشم انداز میان مدت و بلند مدت این صنعت تا سال ۲۰۴۰ را مورد بررسی قرار می دهد و همچنین حساسیت هایی را که ممکن است در سال های آینده بر صنعت نفت تاثیرگذار باشند، تحلیل می کند.
‘محمد بارکیندو’ دبیر کل اوپک در مراسم انتشار گزارش ۲۰۱۷ دورنمای جهانی نفت گفت: سال گذشته سالی تاریخی برای اوپک و صنعت جهانی نفت بوده است. از زمان انتشار گزارش ۲۰۱۶ دورنمای جهانی نفت در اوایل نوامبر سال گذشته ، بازار نفت دستخوش تغییرات مهمی بوده است . در این دوره ، توازن بخشی مجدد در بازار نفت نیرویی حیاتی کسب کرده و بر اثر عوامل مهمی تقویت شده است.
دبیر کل اوپک اهمیت ‘بیانیه همکاری’ ۲۴ کشور اوپک و غیراوپک در اجرای فرایند توازن بخشی مجدد در بازار نفت را مورد تاکید قرار داد و پایبندی بالای این کشورها در اجرای تعهدات سطح تولید را نشانه ای از تعهد قوی به احیای ثبات بازار نفت دانست .
وی افزود: باید به یاد داشته باشیم که شرایط کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در هم تنیده شده است که این مساله در گزارش دورنمای ۲۰۱۷ مورد تاکید قرار گرفته است.
گزارش جدید اوپک حاکی است که تقاضای کلی انرژی تا سال ۲۰۴۰ به میزان ۳۵ درصد افزایش می یابد و انتظار می رود که نفت همچنان بیشترین سهم را در سبد انرژی داشته باشد. همچنین تقاضای بلندمدت نفت نیز نسبت به گزارش سال گذشته به میزان ۱٫۷ میلیون بشکه در روز افزایش یافته و بر اساس گزارش جدید، تقاضای جهانی نفت تا سال ۲۰۴۰ به ۱۱۱٫۱ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. کشورهای در حال توسعه همچنان بخش اصلی رشد تقاضای نفت را به خود اختصاص خواهند داد، بطوریکه تقاضای این کشورها تا سال ۲۰۴۰ با افزایشی ۲۴ میلیونی به ۶۷ میلیون بشکه در روز می رسد.
رشد تقاضا در بلندمدت بطور عمده از بخشهای حمل و نقل جاده ای (با ۵٫۴ میلیون بشکه) ، پتروشیمی (با ۳٫۹ میلیون بشکه) و هوانوردی (با ۲٫۹ میلیون بشکه در روز) ناشی می شود. همچنین پیش بینی می شود که تقاضا برای نفت خام اوپک تا سال ۲۰۴۰ به ۴۱٫۴ میلیون بشکه در روز افزایش یابد. همچنین پیش بینی شده است که تا سال ۲۰۴۰ سرمایه گذاری جهانی در بخش نفت به میزان ۱۰٫۵ تریلیون دلار مورد نیاز است.
شبد**اروپام**۱۰۷۸**۱۳۷۹
خبرنگار: بابک جعفری** انتشار دهنده: هادی افتخاریانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *