خانه / خبر / 11پروژه کشاورزی در بجنورد به بهره برداری می رسد

11پروژه کشاورزی در بجنورد به بهره برداری می رسدبه گزارش ایرنا، اسماعیل محمودآبادی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: این میزان پروژه برای 125 نفر اشتغال زایی ایجاد خواهد کرد و همچنین 27 هزار خانوار روستایی و شهری از مزایای این طرح ها بهره مند خواهند شد.
وی افزود: این پروژه ها شامل آبیاری نوین، کانال انتقال آب، گلخانه گیاهان زینتی، پرورش مرغ گوشتی، پرورش ماهیان سردابی، پرورش بره پرواری، خوراک دام و طیور، بند ذخیره ای، بند انحرافی است و این پروژه ها در بخش مرکزی و گرمخان اجرا شده اند.
محمود آبادی اظهار کرد: پنج پروژه شامل طرح خوراک دام و طیور، بند ذخیره ای، بند انحرافی، ترمیم استخر و دو طرح بره پرواری در حال اجرا است که تا سال 1400مورد بهره برداری قرار می گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در این سال ها اعتبارات تملک داریی این مدیریت از رشد خوبی برخورار بوده است گفت: در سال 91، 22 میلیارد ریال اعتبار به جهاد کشاورزی بجنورد اختصاص یافت که در سال 96، اعتبار تملک دارایی این مدیریت 134 میلیارد ریال است که به بخش کشاورزی شهرستان کمک خوبی شد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بجنورد بر افزایش بهره وری در این حوزه تاکید کرد و افزود: در راستای افزایش تولید و تامین امنیت غذایی بر بکار گیری به زراعی، اصول مهندسی کشاورزی، اجرای سامانه های آبیاری نوین، توسعه مکانیزاسیون، تامین نهاده های کشاورزی به موقع، انتقال آخرین یافته های تحقیقاتی تاکید می شود که در این سال ها این امر نیز اجرایی شده است.
وی اشاره ای به سایت تحقیقاتی سیساب کرد و گفت: سایت دیم شهرستان بجنورد مکانی برای ترویج کشت نوین است که برای کشاورزان الگوگیری می شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بجنورد هدف از اجرای سایت دیم را ترویج کشت انتظاری در دیم‌کاری غلات و حبوبات، ترویج کشاورزی حفاظتی به روش‌های نوین و همچنین معرفی ارقام برتر مناسب مناطق دیم در شهرستان بجنورد عنوان کرد.
محمود آبادی افزود: هم اکنون در این سایت چهار رقم گندم با 12 روش در شرایط دیم کشت، سه رقم جو با هشت روش کشت، سه رقم حبوبات با سه روش کشت و همچنین گیاهان علوفه ای، دانه های روغنی به خصوص کلزا در این سایت بررسی می شود و کشاورزان از نزدیک می توانند با ارقام و روش کشت آشنا شوند و بهترین گزینه و روش را برای خود انتخاب کنند.
وی با بیان اینکه در بخش مکانیزاسیون در این سال ها توفیقات خوبی داشته ایم افزود: در سال 92 برای این حوزه 20 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافت که در سال 96 به 55 میلیار ریال افزایش یافت که تاکنون بیش از 40 میلیارد ریال نیز به بانک ها معرفی شده است.
شهرستان300 هزار نفری بجنورد بیش از 50 هزار هکتار اراضی سطح زیر کشت دارد که 17 هزار خانوار آن بهره بردار بخش کشاورزی هستند.
اخبار خراسان شمالی را در کانال تلگرامی اخبار ایرنا خراسان شمالی به نشانی 🆔 @IRNABOJNURD پیگیری کنید.
3007/ 6042 خبرنگار: ربابه صانعی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

50 پرونده تسهیلات اشتغال در روستاهای گچساران تشکیل شد

به گزارش ایرنا، ارسلان حسن پور روز دوشنبه در نشست …

پاسخ دهید