۱۵۰ میلیون دلار ال سی برای آب شیرین کن بندرعباس گشایش یافتبه گزارش ایرنا، شاهین پاکروح عصر یکشنبه در نشست با مدیران شرکت آب و فاضلاب هرمزگان با تاکید بر تسریع در تکمیل مرحله اول آب شیرین کن بندرعباس، اظهار داشت: با توجه به بحران کم آبی حاکم بر هرمزگان و مشکلات موجود در تامین آب شرب مورد نیاز، بهره برداری از آب شیرین کن یکصد هزار مترمکعبی بندرعباس از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی با اشاره به بازدید صورت گرفته از این طرح، خاطر نشان کرد: امیدواریم با توجه به پیشرفت های صورت گرفته مرحله اول این طرح به ظرفیت ۲۰ هزار مترمکعب در شبانه روز در دو ماه آینده وارد مدار بهره برداری شود.
پاکروح اظهار امیدواری کرد با بهره برداری از مرحله اول این طرح بتوان با افزایش ظرفیت منابع آبی کلان شهر بندرعباس در اوج مصرف تابستان، بخشی از تنش های پیش رو را در شهر بندرعباس و بندر خمیر را مدیریت کرد.
معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب کشور در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: مردم باید بدانند با توجه به شرایط اقلیمی پیش آمده و خشکسالی پیش رو ، راه حل اصولی در این شرایط تغییر در رفتار مصرفی است و مدیریت مصرف و تقاضا پاشنه آشیل این مساله است که به مردم و رفتار آنان برمی گردد.
بیش از ۱۸ سال خشکسالی و کم آبی در هرمزگان موجب خشک شدن ۳۶۵ حلقه چاه آب آشامیدنی، ۱۸دهنه چشمه و قنات ، ۱۰۰ حلقه چاه و کاهش آب ۱۳۵حلقه چاه بین۳۰ تا ۷۰ درصد شده است
از ۷۴ دشت موجود در هرمزگان تمامی آن ها دارای بیلان منفی هستند و ۳۸ دشت ممنوعه بوده و باقی دشت ها نیز شور است.
تداوم خشکسالی و کاهش نزولات جوی موجب شده این استان در طول شبانه روز با ۹۰۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب مواجه شود.
در حال حاضر میزان تولید آب در استان هرمزگان برابر با ۳ هزار و ۶۰۰ لیتر بر ثانیه در شبانه روز است اما نیاز آبی این استان برابر با ۴ هزار و ۵۰۰ لیتر بر ثانیه در این بازه زمانی است.
برای رفع مشکل کم آبی بندرعباس مرکز استان هرمزگان پروژه های مختلفی تعیین شده که از جمله مهمترین آنها پروژه آب شیرینکن ۱۰۰هزار مترمکعبی این شهر است که تیرماه سال ۹۱ کلنگ احداث آن به زمین خورد.
آب شیرین کن صد هزار مترمکعبی شهر بندرعباس در نزدیکی صنایع بزرگ در غرب بندرعباس در دست ساخت است.
پیش از این مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری هرمزگان اعلام کرده بود که مرحله اول این طرح تا تابستان امسال به بهره برداری می رسد.
امین قصی بیان داشته بود: با تکمیل این طرح تا پایان سال ۹۸، ۴۰ درصد نیاز آبی شهر بندرعباس (یک هزار ۱۵۰ لیتر بر ثانیه) از طریق آب شیرین کن تامین خواهد شد.
۷۱۹۸/ ۷۴۰۸

* آگاهی از آخرین اخبار استان در کانال تلگرام ایرنا هرمزگان
* لینک جستجو کانال: irnabandarabas@
*ایمیل: irna.hormozgan@yahoo.com.انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید