۲۷ هزار میلیارد ریال طرح صنعتی در خراسان رضوی آماده بهره برداریبه گزارش ایرنا سیدجواد حسینی روز دوشنبه در همایش نمایندگان کارگان استان به مناسبت روز ۲۹ آبانماه، سالگرد تصویب قانون کار افزود: قرار است بهره برداری از این طرح ها با حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران آغاز شود.
وی عنوان کرد: همچنین تا پایان امسال ۱۰۵ هزار میلیارد ریال طرح صنعتی دیگر در استان آماده بهره برداری می شود که زمینه اشتغال زایی خوبی را ایجاد می کند.
وی با اشاره به وضعیت کارگری و اشتغال استان گفت: امروز در خراسان رضوی یک هزار و ۱۰۰ تشکل کارگری فعال است و ۸۰۰ هزار کارگر در ۲۰۰ هزار واحد تولیدی و خدماتی فعالیت می کنند.
حسینی افزود: در واقع ۴۹ درصد اشتغال این کارگران در واحدهای توزیعی، ۱۸ درصد تولیدی و ۳۴ درصد دیگر خدماتی است.
وی عنوان کرد: امروز خراسان رضوی از نظر اشتغال رتبه سوم کشور را دارد و هفت درصد اشتغال کشور در این استان است.
حسینی با بیان اینکه روند ایجاد و توسعه اشتغال در دولت تدبیر و امید در خراسان رضوی روند افزایشی دارد، گفت: تنها از تابستان سال ۹۵ تا تابستان امسال ۱۸۴ هزار فرصت شغلی جدید در حوزه های مختلف در استان ایجاد شده که معادل ۲۳ درصد اشتغال ایجاد شده کشور در این سال است.
وی افزود: امروز هدفگذاری دولت برای حل مساله اساسی کشور یعنی تولید و اشتغال و نیز آسیب های اجتماعی است که در حوزه آسیب های اجتماعی در استان در قالب ۹۰ طرح بیش از ۵۰ میلیارد ریال طی امسال به استان اختصاص یافته است.
وی افزود: مساله دیگری که می تواند منبع آسیب های اجتماعی هم باشد معضل اشتغال است که بیشترین اعتبارات را دولت در این حوزه گذاشته و در برنامه ششم توسعه کشور هم رشد اقتصادی هشت درصدی کشور را برنامه ریزی کرده که در خراسان رضوی این رشد ۸٫۷ درصد است.
وی گفت: بر این مبنا رشد اشتغال در استان باید ۴٫۵۶ درصد پیش بینی شود به گونه ای که سالانه ۸۷ هزار فرصت شغلی جدید در خراسان رضوی ایجاد شده و نرخ بیکاری هم در پایان این برنامه به هفت درصد برسد.
وی با بیان اینکه طی این مدت نرخ بیکاری ۱۴ درصدی استان به ۱۰٫۱ درصد رسیده است، افزود: لازمه تحقق کاهش بیکاری و رشد اقتصادی پیش بینی شده، سرمایه گذاری و ارتقای بهره وری است که در این میان از کل رشد اقتصادی ۸٫۷ درصدی برای استان ۳۵ درصد آن باید مبتنی بر ارتقای بهره وری باشد.
معاون استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: در این میان نقش ۸۰۰ هزار کارگری که در ۲۰۰ هزار واحد تولیدی استان مشغول به کار هستند در ارتقای بهره وری بسیار شاخص و مهم است.
حسینی در این میان بر تغییر نوع نگاه به کارگر تاکید و عنوان کرد: امروز مفهوم کارگر تغییر یافته و کارگر فردی دارای مهارت، دانش و تجربه تولید و مشاور کارفرماست و بیش از هر زمان می تواند این بهره وری را محقق کند.
وی تصریح کرد : در واقع اگر نگاه به کارگر تغییر کند و او را به عنوان عامل موثر و محوری در بهره وری و اشتغال بدانیم، قانون کار نه تنها تعطیل نمی شود که تقویت هم خواهد شد .
حسینی افزود: قانون کار مترقی است و ۱۰۰ درصد با تعطیلی روح و جوهره قانون کار مخالفیم و در این میان اگر اصلاحی هم قرار است در آن انجام شود باید با نظر تشکل های کارگری باشد.
وی ادامه داد: امروز در استان در قالب ستاد تسهیل، ستاد بهینه سازی و کمیسیون کار و کارگری و نیز میز کارگری تلاش می شود مسائل و معضلات موجود در این حوزه با همفکری مرتفع شود.
وی اظهار کرد: در دوران دولت تدبیر و امید، برگزاری دوره های تخصصی و عمومی برای بهداشت محیط کار و ایمنی آن ۳۸۱ درصد افزایش داشته که خود موجب کاهش آسیب ها و خطرات در محیط های کارگری شده است.
اکنون ۸۰۰ هزار کارگر در ۲۰۰ هزار واحد تولیدی و صنعتی استان خراسان رضوی مشغول به کار هستند.
خبرنگار: فاطمه یوسفی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
۱۹۰۶/۵۱۳۲انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *