۸۶ درصد مصرف آب در شهرهای آذربایجان غربی خانگی استرسول اکبری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: علاوه بر بخش خانگی هشت درصد از مصرف آب در بخش عمومی و اداری، پنج درصد در بخش تجاری و یک درصد در بخش صنعتی است.
وی اظهار کرد: آذربایجان غربی سه میلیون و ۲۶۰ هزار نفر جمعیت دارد که از این تعداد، ۲ میلیون و ۱۳۰ هزار نفر شهرنشین هستند و در حال حاضر ۱۰۰ درصد جمعیت شهری استان تحت پوشش این شرکت قرار دارد.
وی اضافه کرد: در حال حاضر میزان مصرف آب در استان حدود ۱۴۰ میلیون مترمکعب در سال است که حدود ۱۲۰ میلیون مترمکعب مربوط به بخش خانگی است.
وی ادامه داد: ۵۱ درصد آب شهروندان در آذربایجان غربی از طریق آب سطحی و ۴۹ درصد از طریق آب زیرزمینی استحصال می شود که رقمی بالاتر از متوسط کشوری است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی بیان کرد: سرانه مصرف آب در استان حدود ۲۰۰ لیتر در شبانه روز است و این میزان بسیار بالاتر از میانگین سایر کشورهای پیشرفته در دنیا به شمار می رود.
اکبری گفت: در کشورهای پیشرفته و پرآب مانند بلژیک میانگین مصرف آب تنها ۱۱۲ لیتر در شبانه روز است و سرانه مصرف در استان حدود ۹۰ لیتر در شبانه روز بیشتر از این کشور برآورد می شود.
به گزارش ایرنا، در حال حاضر ۱۰۰ درصد شهروندان در آذربایجان غربی تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب شهری قرار دارند و آب مورد نیاز شهروندان با دبی ۹٫۴ مترمکعب در ثانیه در شهرهای مختلف تولید و عرضه می شود.
سرانه مصرف آب در آذربایجان غربی در حالی ۴۲ لیتر در شبانه روز بیشتر از سرانه استاندارد است و بر اساس نظر کارشناسان، مصرف بیش از حد آب از عوامل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه به شمار می رود و این خشکی تاثیر منفی بر محیط زیست منطقه داشته و بر روی دمای هوا و وزش بادهای نمکی تاثیر گذاشته است.
۸۱۳۷/۲۰۹۳انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *