۹۰۰ میلیون مترمکعب آب کرمان اضافه برداشت می شودبه گزارش ایرنا ،علیرضا رزم حسینی عصر یکشنبه در همایش شهرداران و روسای شوراهای اسلامی شهر و روستای سراسر استان در رفسنجان افزود: اضافه برداشت از منابع آبی طی سالهای اخیر سفره های زیرزمینی را تخلیه کرده است.
وی ادامه داد: در استان کرمان زنگ خطر وضعیت کم آبی سالها بصدا درآمده و کمتر جدی گرفته شده است.
وی با اشاره به کاهش ۷۲ درصدی میزان بارندگی استان کرمان نسبت به سال قبل، اظهار کرد: سطح کشت محصولات کشاورزی در این استان افزایش پیدا کرده و راندمان در این بخش به کمتر از ۲۰ درصد رسیده است.
استاندار کرمان ادامه داد: آب مصرفی استان کرمان در حوزه کشاورزی، چندین برابر استانداردهای جهانی است.
وی با بیان اینکه ۹۵ درصد آب استان کرمان در بخش کشاورزی هزینه می شود گفت: مابقی مصرف آب در بخشهای صنعت و آشامیدنی سهم ناچیزی از بیلان منفی آب را بخود اختصاص داده است.
وی افزود: نداشتن مدیریت یکپارچه در حوزه آب و خاک استان کرمان موجب شده که سطوح زیر کشت محصولات کشاورزی از ۱۰۰ هزار هکتار در آغاز انقلاب، امروز به ۹۰۰ هزار هکتار افزایش یابد.
رزم حسینی به وجود چاههای کشاورزی با عمق بیش از ۴۰۰ متر در شهرستان رفسنجان اشاره و تاکید کرد: برداشت بی رویه و مازاد از این چاهها، کیفیت آب را در این شهرستان کاهش داده است لذا باید عزم جدی و مشارکت همگانی برای کاهش مصرف آب کشاورزی داشته باشیم.
وی ابراز کرد: باید سطح زیر کشت محصولات کشاورزی را در استان کرمان کاهش داده و برخی از محصولات با نیاز آبی فراوان و صرفه اقتصادی کمتر از کشاورزی این استان حذف شود.
استاندار کرمان گفت: سال ۹۴ در شهرستان ارزوئیه با همکاری کشاورزان این منطقه طرحی تهیه شد و ثمره آن کاهش سطح زیر کشت هندوانه بود لذا راه نجات رفسنجان از بحران آب نیز کاهش سطح زیر کشت پسته است.
وی با اشاره به اهمیت یکپارچه سازی اراضی کشاورزی افزود: شوراهای اسلامی با همکاری رسانه ها فرهنگ تعامل و گفتمان را در سراسر استان کرمان برای مهار آب ها در بخش کشاورزی و بهبود وضعیت کشاورزی ترویج دهند.
وی بیان کرد: با کاهش ۲۰ درصدی مصرف آب در حوزه کشاورزی، مشکل آب آشامیدنی استان کرمان برطرف می‌ شود و این امر نیاز به برنامه ‌ریزی دارد .
رزم حسینی در بخش دیگری از سخنانش گفت: شورای اسلامی محل تعامل وحدت و برادری است و در استان کرمان وحدت خوبی بین تمامی مسئولان وجود دارد و موجب پیشرفت این استان می شود.
استاندار کرمان خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت های مردمی برای ایجاد شغل و آبادانی در روستاها پاسخگوی نیازهای عدم توسعه یافتگی است.
طرح همیاران آب توسط استاندار کرمان برای خروج از وضعیت بحرانی آب طی سالهای اخیر تصویب شده و دستاوردهای خوبی در زمینه صرفه جویی آب داشته است.
روز ۹ اردیبهشت ماه در تقویم ملی بنام روز شورا نامگذاری شده است.
۷۴۳۳/ ۵۰۵۴انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *